Bekeríthetik az ukrán hadsereg csapatait Donyeckben
Eljöhet az első valódi áttörés az oroszok számára.
1,5 kilométeren múlik a katasztrófa.
Továbbra is súlyos a helyzet a csernobili tiltott övezetben, ahol már 400 tűzoltó dolgozik az oltási munkálatokon. Míg a környzetevédők azt állítják közel van az igazi katasztrófa pillanata, avagy amikor a tűz eléri az egykoron felrobbant atomerőművet, azonban az ukrán hatóságok ezt cáfolják. Volodimir Demcsuk, az ukrán katasztrófavédelem egy magas rangú tisztségviselője szerint „az atomerőmű, a radiokatív hulladékok tárolója és a többi fontos infrastruktúra nincs veszélyben”.
A tűz, mely 10 napja pusztít és a tiltott övezetben található, állítólag lakatlan Volodimirivka település közelében ütött ki a Greenpeace szerint a legsúlyosabb erdőtűz az 1986. április atomkatasztrófa óta. A műholdképek felvételei alapján az is kimutatható, hogy a tűz már csak mintegy másfél kilométerre van a felrobbant atomreaktortól. A Greenpeace szerint az ukrán hatóságok napok óta nem közölnek információt a tűz kiterjedtségéről.
Szerhij Zibcev, a kelet-európai erdőtűzfigyelő intézet igazgatója úgy fogalmazott „a tűz hatalmas és kiszámíthatatlan”, valamint hozzátette, hogy „a tiltott övezet nyugati részén már mintegy 20 ezer hektárnyi terület égett le”. A rendőrségi adatok szerint a tüzet egy 27 éves férfi okozta, aki a tiltott övezet mellett lakik és "szórakozásból gyújtogatott". A férfi akár ötéves börtönbüntetést is kaphat.
A katasztrófavédelem már napokkal ezelőtt közölte, hogy a fővárosban, Kijevben, illetve az azt övező Kijev megyében a tűznek köszönhetően a megengedett határérték körülire módosult a sugárzás mértéke. Az UNIAN ukrán hírügynökség a Science Alert című tudományos hírportált idézve úgy fogalmazott: „ezt az okozta, hogy a tűz olyan sugárzó vegyületeket szabadított ki az égő fákból, illetve az alattuk lévő talajból, amelyek még az atomerőmű-balesetkor kerültek beléjük”.