Tényleg visszatér Európába Cristiano Ronaldo? – Sallai Rolandnak is köze lehet a dologhoz
A 39 éves világsztár második manchesteri időszaka balul sült el, de még lehet egy dobása.
A görög határon szolgálatot teljesítő dán rendőri és katonai egységek emberi jogi érvekre hivatkozva áprilistól nem hajlandóak a hozzájuk benyújtott kérelmeket továbbítani a görög hatóságok részére – még a FRONTEX szabályzata ellenére sem.
A Görögországban a FRONTEX misszió keretein belül tevékenykedő rendőrök és katonák, figyelmen kívül hagyva az EU-s határvédelmi szabályzatot, áprilistól nem hajlandóak a hozzájuk benyújtott menekültügyi kérelmeket a görög hatóságoknak továbbítani. Teszik ezt annak ellenére, hogy a dán hivatalos személyeknek a FRONTEX szabályzata szerint követniük kell a görög hatóságok utasításait. Az áprilistól kezdve előirányzott gyakorlat nem példa nélküli: e vonatkozásban már korábban feszültséget okozott a két állam között, hogy
az egyik dán hajó a görög hatóság parancsának megtagadásával mentett ki 33 bevándorlót a tengerből.
A görög hatóságok azért parancsolhatták ezt, mert február végén Recep Tayyip Erdogan török elnök bejelentette, hogy megnyitja határait Európa irányába a migránsok számára; Törökországgal szomszédos állam lévén Görögország válaszul úgy döntött, hogy az országba illegálisan belépőktől megtagadja a menedékjogot.
A görög reakciót természetesen az ENSZ Menekültügyi Szervezete (UNHCR) is élesen bírálta. A szervezet szerint a dél-európai ország egyoldalúan függeszti fel a vonatkozó nemzetközi egyezményeket. Erre a gondolatmentere csatlakozva Søren Søndegaard, a baloldali Vörös-Zöld Szövetség EU-ügyekért felelős szóvivője szintén felháborodását fejezte ki, mondván, hogy
„teljesen felfoghatatlan, hogy Dánia asszisztál ahhoz, hogy Görögország megszegje a Genfi Egyezményt.
Az lenne a megoldás, hogy szakemberekkel segítsük a menekültkérelmek kezelését és a menekültek elosztását, nem pedig az, hogy segítsünk törvényt szegni.”
Mattias Tesfaye dán bevándorlási és integrációs miniszter sajtóhoz eljuttatott nyilatkozatában érdemben nem válaszolt azokra a felvetésekre, amelyek a dán döntés kapcsán felmerülnek; egy korábbi parlamenti beszédére hivatkozva azonban azt sugallta, hogy a görög hatóságok magatartása felett végső soron a görög bíróságoknak kell ítéletet mondani, míg az Európai Unió szabályozási körébe tartozó kérdéskörök tekintetében az Európai Bizottság, továbbá az Európai Unió Bírósága az illetékes.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.