Olasz lap: kezdetét vette a nagy verseny – Orbán és Macron között dől el Európa sorsa
A francia elnök is elkezdett mozgolódni.
Molière-t idézve állt ki korábbi „agyhalott NATO”-s megjegyzése mellett a francia elnök.
A nemzetközi szervezetek eredménytelenségére vonatkozó bírálatokat elutasítók túlzott szemérmességét és álszentségét ostorozta a NATO-t nemrégiben agyhalottnak nevező Emmanuel Macron francia elnök a párizsi Békefórum megnyitóján kedden Párizsban. "Több együttműködésre van szükség" - hangoztatta a francia elnök a tavaly indított fórum idei, második tanácskozásán. Ez utóbbin mintegy harminc állam- és kormányfő vesz részt, tucatnyian afrikai országokból, de sem amerikai, sem orosz vezetők nincsenek jelen.
„A veszélyt a lustaság jelenti: amikor azt mondjuk a (nemzetközi) szervezetekről, hogy szeretjük őket, ne vonjuk őket kérdőre. Pedig néha elveszítették a végcéljukat, és már senki sem érti, merre tartanak. Moliere-rel szólva: »Nézni sem bírom a keblét: födje be', és minden jobbra fordul«” – mondta. „Én ebben egyáltalán nem hiszek. Szükségünk van az igazságra. A túlzott szemérmesség és álszentség nem működik. A lustaság nem megoldás” – tette hozzá Macron.
A francia elnök szemmel láthatóan a teremben jelen lévő Angela Merkel német kancellárnak és Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság megválasztott elnökének a NATO-ról korábban tett megjegyzésével kapcsolatos bírálatára reagált.
Macron a The Economist brit gazdasági hetilapnak adott, és csütörtökön megjelent interjújában kijelentette, hogy a NATO „agyhalott”. Úgy fogalmazott, hogy jelenleg nincs semmifajta egyeztetés a stratégiai döntéseknél az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei között. A francia elnök erre példának hozta fel Donald Trump amerikai elnök hirtelen hozott múlt havi döntését az amerikai csapatok kivonásáról Északkelet-Szíriából - ahol a NATO-tag Törökország offenzívát indított -, amelyről nem konzultált a szövetségeseivel.
Macron hasznosnak nevezte a számos más nemzetközi tanácskozás mellett összehívott Békefórumot, mert államokat, civil szervezeteket, aktivistákat, vállalatokat tömörít, ami az egyetlen lehetséges válasz szerinte az új demográfiai, éghajlati és technológiai kihívásokra. Macron előtt Ursula von der Leyen, Félix Tshisekedi, a Kongói Demokratikus Köztársaság elnöke és Vang Csi-san kínai alelnök szólalt fel általános kijelentéseket téve a békéről és az általuk vezetett ország, illetve szervezet ebben játszott szerepéről.
(MTI)