Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Kórházi értesülések szerint a tiltakozókat fejbe lőtték.
Legkevesebb két kormányellenes tüntetővel végeztek a biztonsági erők lövedékei hétfő éjjel az Irak déli részén található Satrában – közölték rendőrségi és egészségügyi források.
Kórházi értesülések szerint a tiltakozókat fejbe lőtték. Tizenkét ember megsebesült. A rohamrendőrök könnygázt is bevetettek. Biztonsági források arról számoltak be, hogy a tüntetők megpróbálták megtámadni egy magas rangú kormányzati tisztségviselő otthonát.
A Perzsa-öbölre nyíló legfontosabb iraki kikötővárosban, a Bászrától délre fekvő Umm-Kaszrban is zavargások voltak. Ott egy tiltakozó meghalt és 34 megsebesült, miután a biztonsági erők tüzet nyitottak a kikötő bejáratánál ülősztrájkoló tömegre, amely szerda óta akadályozta a forgalmat. A hatóságok először kijárási tilalom elrendelésével próbálták meg távozásra bírni a tüntetőket, sikertelenül. Ezt követően került sor az erőszakra.
Jeanine Hennis-Plasschaert, az ENSZ iraki különmegbízottja elítélte a hatósági beavatkozásokat. „Elborzaszt a folyamatos vérontás Irakban” – írta a Twitteren hétfő éjjel. „Az erőszak csak erőszakot szül, meg kell védeni a békés tüntetőket. Itt az ideje a nemzeti párbeszédnek” - hangsúlyozta.
Október eleje óta több mint 250-en vesztették életüket a kormányellenes tüntetéseken. A tiltakozók mélyreható változást követelnek a 2003-as amerikai megszállás után kialakult iraki politikai rendszerben, amelyet felelősnek tartanak a mindent átható korrupció és a magas munkanélküliség kialakulásáért, valamint az elégtelen közszolgáltatásokért. Egyúttal a szomszédos Irán ellen fordítják a haragjukat, tiltakozva a teheráni rezsim Irak belpolitikájába történő beavatkozása és a Teheránhoz köthető nagyhatalmú síita milíciák tevékenysége ellen. Szakértők szerint ez a legkomolyabb társadalmi felzúdulás Irakban Szaddám Huszein 2003-as bukása óta.
(MTI)