Életbe léptek az Irán elleni amerikai szankciók

2018. augusztus 07. 08:14

Közép-európai idő szerint kedden reggel hat órakor életbe léptek az Irán elleni amerikai szankciók.

2018. augusztus 07. 08:14

Életbe léptek közép-európai idő szerint kedden reggel hat órakor az Irán elleni amerikai szankciók. Az erről szóló közleményt Donald Trump elnök írta alá, majd a Fehér Ház helyi idő szerint kedden délután adta ki.

Az amerikai elnök 21 pontban és több alpontban rögzítve sorolta fel az egyes büntetőintézkedéseket, és ismételten figyelmeztetett: „az iráni rendszer választás előtt áll". Teherán "vagy változtat fenyegető és destabilizáló magatartásán, és akkor visszatérhet a világgazdaság körforgásába, vagy továbbra is a gazdasági elszigetelődés útját járja" – szögezte le. 

Donald Trump megismételte azt is, hogy „nyitott" a tárgyalásokra Teheránnal egy olyan „átfogóbb megállapodás érdekében, amely érintené (Irán) ártalmas tevékenysége teljes körét, beleértve ballisztikusrakéta-programját és a terrorizmus támogatását". 

A szankciók bevezetéséről az amerikai elnök még májusban döntött, miután május 8-án egyoldalúan felmondta a 2015-ben kidolgozott és 2016 januárjában megkötött többhatalmi atomalkut Iránnal. A megállapodást az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és az Európai Unió írta alá. Trump mindig is kártékonynak – nem eléggé szigorúnak – tartotta ezt az egyezményt, és már a 2016-os elnökválasztási kampányában hangsúlyosan szerepelt az atomalku felülvizsgálata, illetve felmondása is. Bár az elnök nem vitatta, hogy Irán nem sértette meg a benne foglaltakat, álláspontja szerint az egyezmény nem akadályozza meg abban, hogy nukleáris fegyvert állítson elő. A bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) szerint Teherán mindig betartotta az egyezményt.

A beígért szankciókat két szakaszban vezetik be. Az első szakasz vette kezdetét kedd hajnaltól, és a büntetőintézkedések az iráni gazdaság több ágazatát érintik. A szankciók második szakasza november elején lép életbe, amikor elsősorban az iráni energetikai szektor kerül célkeresztbe, embargóval sújtva az iráni olajexportot.

Az amerikai szankciók ismételt bevezetésének vegyes volt a fogadtatása. Az Európai Unió sajnálattal vette tudomásul, és Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő a brit, a francia és a német külügyminiszterrel közös nyilatkozatot adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy továbbra is „hatékony pénzügyi csatornákat" kívánnak fenntartani Iránnal, és nem áll le az iráni földgáz- és kőolajexport.

Haszan Róháni iráni elnök az állami tévében közvetített beszédében leszögezte: „értelmetlennek" tartja a tárgyalásokat Washingtonnal, mert bár Teherán a tárgyalások és a diplomácia híve, de ehhez szerinte jóhiszeműség kell. Róháni hangsúlyozta: Teherán nem tárgyal nyomás alatt.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Héja
2018. augusztus 08. 07:06
Unom az értelmetlen vitát. Na, még egyszer: Gázának és Libanonnak Irán rakétákat szállít. Továbbá ún. "kiképzőket". Világszerte pénzeli a terroristákat. A Hormuzi szoros lezárásával fenyegetőzik. Végül: harcban áll az egész világ szunnitáival. Többek közt ezért rühellik az arabok a perzsákat. Ennyi.
zazriveczazseni
2018. augusztus 07. 18:05
https://www.youtube.com/watch?v=l3pbpuoT0EE https://www.youtube.com/watch?v=I3WA4xvmdb8
hartnesz
2018. augusztus 07. 10:53
Nagyobb falat lesz mint Irak, Afganisztán és Szíria volt. Felfoghatatlan hogy képesek voltak leromboltatni egy országot azért mert orosz érdekeket képviselt....
Esvány
2018. augusztus 07. 09:28
Az USA egy cionvezérelt latorállam, amely fittyet hány a nemzetközi jogra és egyezményekre. Most már az is láthatja, aki eddig nem vette észre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!