Újra szavaznának a brexitről a britek

2018. július 27. 17:48

Egyre több brit támogatja egy második brexit-népszavazás ötletét. Eközben a felmérések szerint most többen vannak a maradáspártiak, mint a kilépést támogatók.

2018. július 27. 17:48

Először kerültek többségbe egy esetleges második népszavazás támogatói Nagy-Britanniában a szigetország európai uniós tagságának megszűnéséről egy pénteken ismertetett felmérés szerint.

A YouGov közvélemény-kutatásában a megkérdezettek 42 százaléka tartana szükségesnek népszavazást a tagság 2019. március 29-én várható megszűnésének feltételrendszeréről, 40 százalék szerint nincs szükség második referendumra. Jelentős különbség mutatkozik egy újabb népszavazással kapcsolatban a kilépés, illetve a bennmaradás támogatói között: azok közül, akik az európai uniós tagság megszűnésére voksoltak a 2016-os népszavazáson, mindössze 19 százalék, a tagság fenntartása mellett szavazók táborából viszont 66 százalék tart szükségesnek újabb referendumot. 

Többen szavaznának újra

A pártpreferenciák szerinti megoszlásban is jelentős eltérések mutatkoznak: az ellenzék legfőbb erejét adó Munkáspárt szavazóinak 85 százaléka tartana szükségesnek egy második népszavazást, a szintén ellenzéki Liberális Demokraták támogatóinak 67 százaléka, a kormányon lévő Konzervatív Párt hívei közül viszont csak 21 százalék. 

A felmérés a The Times megbízásából készült. A napilap cikke szerint a második népszavazás támogatottsága folyamatosan nő, a kormány által július elején elfogadott és az Európai Unióval való jövőbeni kapcsolattartásról szóló javaslatcsomag ismertetése előtt még csak 37 százalék, múlt héten azonban már 40 százalék volt. Az úgynevezett fehér könyv jóval szorosabb kapcsolattartást indítványoz az EU-val, többek között szabadkereskedelmi térség létrehozását szorgalmazza az áruk kétoldalú kereskedelmében, mint amit a keményvonalas Brexit-tábor elfogadhatónak tart.

Többen vannak a maradáspártiak

Két évvel tartott népszavazás után nem tapasztalható érdemi változás az emberek véleményében az európai uniós tagságról. Ha most tartanák a referendumot, 45 százalék voksolna a bennmaradásra, 42 százalék a kilépésre, kilenc százalék nem tudja, hogyan döntene, négy százalék pedig nem menne el szavazni. A 2016 júniusi referendum előtti három hónapban végzett közvélemény-kutatások túlnyomó többsége hasonló megoszlást mutatott, a végeredmény azonban a kilépéspártiak szűk, 51,9 százalékos többségét hozta a bennmaradásra voksolók 48,1 százalékával szemben.

A friss felmérés szerint elolvadt a Munkáspárt előnye a konzervatívokkal szemben, és mindkét tömörülés 38 százalékon áll. A Liberális Demokratákat a szavazók 10 százaléka támogatja. Lesújtó a lakosság véleménye Theresa May kormányfő Brexittel kapcsolatos munkájáról: a legfrissebb adatok szerint 75 százalék véli úgy, hogy nem megfelelő irányban folynak a tárgyalások a kilépésről, és csak 14 százalék elégedett vele. 

A YouGov 1653 ember megkérdezésével, szerdán és csütörtökön készítette a felmérést.

(MTI)

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sujkos
2018. július 28. 20:35
Soros kavarja...
Polly néni
2018. július 28. 11:32
Ezek az angolok, egyre mélyebbre süllyednek. Ez nem babaruha b...a meg
formaegy
2018. július 28. 08:36
"A felmérés a The Times megbízásából készült. Soros kíváncsi, hogy a pénzéért milyen munkát végeznek a libsi férgek. Ne feledjük, hogy kb. 2 hónapja Soros kijelentette, hogy mindent el fog követni, hogy egy új szavazást írjanak ki. Nem is kell a többi aljasságát felsorolni ennek a vén elmebajosnak, hogy hány országban keveri a szart, hiszen ez az egy bebizonyítja milyen "demokrata" ez a görény. Volt egy népszavazás ami demokratikus, és érvényes volt, amit ő semmisnek nyílvánit, mert nem az a végeredmény amit ő szeretne. Ismerős ballibesek? Mocskos egy vén görény. Az embernek nevezett férgek pedig azok, akik pénzért még a saját anyjukat is eladják. Ugye ballibesek?! Ennyi
annamanna
2018. július 27. 23:09
Nagyon érdekes, hogy már az 1984 c. regényben sem volt Európa része Nagy-Britannia: "A regény írásának idején (a késői 1940-es évek) fennálló politikai térkép szerint Óceánia a Brit Birodalom és Nemzetközösség, az Amerikai Egyesült Államok és Latin-Amerika területeit fedi le. Keletázsia Kínának és Japánnak felel meg, míg Eurázsia a Szovjetunió és a kontinentális Európa területeit jelenti. Az, hogy az Egyesült Királyság Eurázsia helyett Óceániában található, a könyv szerint vitatott történelmi rendellenesség." "A világot uraló másik két, Óceániával funkcionálisan megegyező, tekintélyelvű nagyállam: Eurázsia (ideológiája: neo-bolsevizmus) és Keletázsia (ideológiája hivatalosan: halálimádat, de sokkal pontosabb kifejezés az önkiirtás). A három állam ideológiája alapvetően megegyezik, de nagyon fontos, hogy a nagyközönség erről ne tudjon." "A regény központja London, amely egy fiktív államalakulat Óceánia egyik, Egyes Leszállópályának nevezett tartományának fővárosa. Óceánia évtizedek óta folytat háborút a másik két államalakulat egyikével: hol Eurázsiával, hol Keletázsiával." Térképen: https://hu.wikipedia.org/wiki/1984_(reg%C3%A9ny)#/media/File:Orwell_1984_vil%C3%A1gt%C3%A9rk%C3%A9p.png
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!