A cseh kormányfő beperelte Szlovákiát

2018. június 15. 18:17

Andrej Babis szerint Pozsonyban jogtalanul tartják nyilván a volt komunista Állambiztonsági Hivatal ügynöklistáján.

2018. június 15. 18:17

Andrej Babis cseh kormányfő beperelte Szlovákiát az Emberi Jogok Európai Bíróságán, mert szerinte Pozsonyban jogtalanul tartják nyilván a volt komunista Állambiztonsági Hivatal (StB) ügynöklistáján – jelentette pénteken a Seznam.cz hírportál.

A szlovák származású cseh politikus 2012 óta pereskedik a szlovákiai hatóságokkal az ügyben, miután a pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézete (ÚPN) közzétette az StB-vel együttműködők névsorát, amelyen Andrej Babis beszervezett ügynökként szerepelt. Babis már akkor személyiségi jogainak megsértésére hivatkozva pert indított az ÚPN ellen, azt állítva, hogy neve jogosulatlanul szerepelt az StB listáin. 

A különböző szintű bírósági döntések, fellebbezések és panaszok után a szlovák alkotmnybíróság tavaly októberben eljárási hibákra és jogtalanul felvett tanúvallomásokra hivatkozva semmisnek mondta ki az előző ítéleteket, és az ügyet újratárgyalásra visszautalta a kerületi bírósághoz, amely az idén februárban elutasította Andrej Babis panaszát. A cseh kormányfő márciusban ez ellen fellebbezett, és a Legfelsőbb Bíróság most ezt a keresetet utasította el. Andrej Babis azonban nem ért ezzel egyet, és ezért most az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult jogorvoslatért. A Seznam.cz értesülése szerint Babis a per anyagát és érveit csütörtökön küldte el az európai bíróságnak.

A sokmilliárdos vagyonnal rendelkező politikus kitartóan tagadja, hogy titkos ügynöke lett volna a volt kommunista Állambiztonsági Hivatalnak. Az ÚPN állításai szerint Babis 1980-ban lett az StB társadalmi megbízottja, majd két év múlva Bures fedőnéven az ügynöke. Július Suman egykori állambiztonsági tiszt, aki Babist állítólag beszervezte, a bíróság előtt azonban tagadta ezt az információt. Suman vallomása perdöntőnek bizonyult. Babis azt állítja, hogy a múltban mint a Petrimex külkereskedelmi vállalat munkatársa természetesen érintkezésbe került az StB embereivel, de tagadta, hogy titkos ügynök lett volna. 

A nagyvállalkozóból lett politikus vitatott múltja miatt Csehországban már hosszabb ideje politikai támadások célpontja a jobboldal részéről.   

(MTI)

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2018. június 15. 20:09
Három szlovák bíróság megállapította, itéletet hozott, hogy Babiš nem működött együtt az ŠtB-vel. Az Alkotmánybíróság döntött úgy, hogy mégis csak együttműködött. A tanuk vallomását (akik Babiš mellett vallottak) nem lehet mérvadónak venni, mert az ŠtB tagjai voltak... Egyébként már többször is hallottam olyanról, hogy az ŠtB tisztjei kigondoltak együttműködő személyeket, hogy kimutassanak tevékenységet - amitől a karrierjük függött.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!