A románok tárgyalásos megoldást szorgalmaznak a katalán népszavazás ügyében

2017. október 02. 17:08

Szijjártó Péterhez hasonlóan a román külügyminiszter is azt mondta, hogy a katalán népszavazás Spanyolország belügye, bár a románok szerint mindenképp tárgyalásos megoldásra van szükség.

2017. október 02. 17:08

A spanyol alkotmányt tiszteletben tartó tárgyalásos megoldást szorgalmazott Teodor Melescanu román külügyminiszter hétfőn az előző napi katalóniai népszavazás nyomán kialakult feszült helyzetre. Melescanu újságírói kérdésre válaszolva tért ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezletén a madridi tiltás ellenére megszervezett katalán függetlenségi népszavazásra, amelyet a spanyol hatóságok rendőri erővel próbáltak megakadályozni.

„Még nincs hivatalos álláspontunk, elviekben amellett vagyunk, hogy párbeszédre van szükség Katalónia helyzetének megoldása érdekében. Minden ehhez hasonló kezdeményezésnek az alkotmány és a vállalt kötelezettségek betartásával kell zajlania, az érintett közösség és az államok kormányai közötti párbeszéd útján kell megoldást találni. Spanyolország stratégiai partnerünk, és reméljük, hogy mihamarabb megoldást találnak erre a problémára” – idézte Melescanut az Agerpres hírügynökség.

Szijjártó Péterhez hasonlóan a román külügyminiszter is azt mondta, hogy ez Spanyolország belügye. „Elsősorban ez ténylegesen Spanyolország belügye. Ahhoz, hogy szavazhass, megegyezésre van szükség egy népszavazás kiírását illetően. Mivel ilyen megegyezés nem volt, természetesen olyan dolgok történtek, amelyeket el kellett volna kerülni” – tette hozzá a román diplomácia vezetője.

Vasárnap Katalóniában függetlenségi népszavazást tartottak, hogy jogot szerezzenek egy Spanyolországtól független állam létrehozására. A spanyol kormány alkotmányellenesnek nyilvánította a madridi alkotmánybíróság által felfüggesztett szavazást, és a rendőrség több helyen fellépett a betiltott referendum megtartása ellen. A katalán kormány adatai szerint 844 ember sérült meg az összecsapásokban, a legtöbben Barcelonában. A spanyol belügyminisztérium közölte, hogy az összetűzésekben a biztonsági erők 33 tagja is megsérült.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mystes
2017. október 03. 12:40
nagy bajban vagyunk, ha nekünk a katalán dolgokról nyilatkoznunk kell. nyilván együttérzünk a katalánokkal - ez erdély/felvidék függetlenségének/autonómiájának támogatása is egyben! viszont ez az együttérzés azt jelentené, hogy trianonnal is egyetértünk... ezért jobb, ha nem mondunk semmit. még az is túl sok, és rossz, amit orbán mondott! ("ez spanyol belügy") mindenesetre azt jól látjuk, hogy pl brüsszel, aminek a fentebbiekre nem kell tekintettel lennie, mert csak egy politikai szervezet, mennyire nem demokrata, hanem a félelem uralja, és alapvető beidegződése a status quo megtartása mindenáron. ha eddig nem tudtuk volna, akkor most jól láthatjuk, hogy esetleges erdélyi/felvidéki autonómia kb milyen támogatásra számíthat a brüsszeli nagypolitika részéről: semmilyenre!... mindamellett kellemes meglepetésnek tűnhet a szlovákok és a románok állásfoglalása. a szlovákok azt mondják, hogy a cseh/szlovák békés elválásról kéne példát venni, a románok meg tárgyalásos megoldást sürgetnek. na, MOST kellene a magyar politikának szaván fogni ezt a két csirkefogót, és ráugrani az alkalomra, hogy nosza: békésen és tárgyalásosan megállapodni az erdélyi és a felvidéki autonómiáról! vagy ha ez nem megy, akkor szembesüljön a nemzetközi politika is ezzel, legyen nyilvános (e probléma), a két képmutató gazfickó meg kussoljon el.
zakar zoltán béla
2017. október 02. 18:57
Lóláb
files32
2017. október 02. 18:51
A oláhék rezonálnak rendesen.
Szívemből magyar
2017. október 02. 18:06
Az érthető, hogy a románok ezt mondják, de mi?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!