Tovább szervezik Katalónia függetlenedését

2017. augusztus 28. 17:09

Az elszakadási törvényként emlegetett jogszabály akkor lép életbe, ha az október 1-re tervezett referendumon a független Katalóniára szavazók kerülnek többségbe. Madrid tiltakozik.

2017. augusztus 28. 17:09

Még a függetlenségi népszavazás előtt, a következő hetekben elfogadhatja az autonóm regionális parlament azt a törvényt, amely Katalónia Spanyolországtól elszakadását szabályozza – jelentették be a katalán függetlenségi pártok politikusai barcelonai sajtótájékoztatójukon hétfőn.

Az elszakadási törvényként emlegetett, de hivatalos nevén A jogi átmenet és a köztársaság létrehozásának törvénye akkor lép életbe, ha az október 1-re tervezett referendumon a független Katalóniára szavazók kerülnek többségbe – ismertette Lluís Corominas, a Junst pel Sí (Együtt az igenért) katalán kormánypárt parlamenti frakcióvezetője.

Ebben az esetben október 2-tól ez a jogszabály biztosítaná a jogi kereteket Katalóniában, amíg megtartják az új, alkotmányozó katalán nemzetgyűlés létrehozására irányuló választásokat, amely létrehozná az új állam alkotmányát.

Elszakadási törvény

A 89 cikkelyből álló törvénytervezet szerint a választásokat fél évvel a népszavazás után rendeznék meg. Az elszakadási törvény a katalán elnököt tenné meg az új állam fejévé, és törölné azokat a bírósági ítéleteket, amelyek a függetlenségi folyamatban nem erőszakos módon részvevők ellen születtek. A rendelkezés egyebek mellett engedné a kettős, katalán-spanyol állampolgárságot a területén élőknek, a spanyol is hivatalos nyelv maradna, és rögzíti az Európai Uniós normák további alkalmazását is.

„Az alapja ennek a törvénynek a folytonosság” – mondta Benet Salellas, a Népi Egység (CUP) nevű baloldali katalán nacionalista párt képviselője a sajtótájékoztatón.

Lesz vagy nem lesz?

A spanyol kormány első, rövid reagálása szerint „ez a jogszabály sosem fog hatályba lépni”. 

A katalán kormány annak ellenére elkötelezett a népszavazás megrendezése mellett, és folytatja az elszakadás előkészítését, hogy azt a spanyol alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította, és a spanyol törvényhozás többsége is elutasította. A katalán kormány megbízásából készült legutóbbi hivatalos közvélemény-kutatáson júliusban, a megkérdezettek 49,4 százaléka nem támogatta az elszakadást Spanyolországtól.

(MTI)

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nikonos
2017. augusztus 28. 22:57
Nem nagyon értem a spanyol kormányt meg az alkotmánybíróságot. Ma már nincs olyan, hogy országok vagy nemzetek. Nyitott társadalom van meg emberi jogok és transzérzékenység. Vagy ez a Nagy Spanyolország valami múlt századi irredenta rögeszme? Náci patkányok!
=nessuno=
2017. augusztus 28. 21:06
A nacionalizmus, szeparatizmus tuti recept a "hogyan legyünk kicsik, jelentéktelenek" programhoz. Az oroszok dörzsölik a tenyerüket...
Lotti
2017. augusztus 28. 19:00
Az ő dolguk. Az azért figyelemre méltó, hogy a nemzeti törekvések minden internacionalista nyomás ellenére folytatódnak napjainkban is. Skótok, katalánok, flamandok és vallonok, albánok és macedónok, moldávok, románok és oroszok. Vagy 150-200 éve kezdődött, és még mindig tart.
Akitlosz
2017. augusztus 28. 17:20
Hogy ebből mi lesz!?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!