A Média1 alapítójának is szemet szúr a Telex elfogultsága Magyar Péter felé (VIDEÓ)
Szalay Dániel a Magyar Márton nevéhez köthető kontroll.hu kapcsán megjegyezte, hogy „zavaró az álfüggetlensége”.
Az elszakadási törvényként emlegetett jogszabály akkor lép életbe, ha az október 1-re tervezett referendumon a független Katalóniára szavazók kerülnek többségbe. Madrid tiltakozik.
Még a függetlenségi népszavazás előtt, a következő hetekben elfogadhatja az autonóm regionális parlament azt a törvényt, amely Katalónia Spanyolországtól elszakadását szabályozza – jelentették be a katalán függetlenségi pártok politikusai barcelonai sajtótájékoztatójukon hétfőn.
Az elszakadási törvényként emlegetett, de hivatalos nevén A jogi átmenet és a köztársaság létrehozásának törvénye akkor lép életbe, ha az október 1-re tervezett referendumon a független Katalóniára szavazók kerülnek többségbe – ismertette Lluís Corominas, a Junst pel Sí (Együtt az igenért) katalán kormánypárt parlamenti frakcióvezetője.
Ebben az esetben október 2-tól ez a jogszabály biztosítaná a jogi kereteket Katalóniában, amíg megtartják az új, alkotmányozó katalán nemzetgyűlés létrehozására irányuló választásokat, amely létrehozná az új állam alkotmányát.
Elszakadási törvény
A 89 cikkelyből álló törvénytervezet szerint a választásokat fél évvel a népszavazás után rendeznék meg. Az elszakadási törvény a katalán elnököt tenné meg az új állam fejévé, és törölné azokat a bírósági ítéleteket, amelyek a függetlenségi folyamatban nem erőszakos módon részvevők ellen születtek. A rendelkezés egyebek mellett engedné a kettős, katalán-spanyol állampolgárságot a területén élőknek, a spanyol is hivatalos nyelv maradna, és rögzíti az Európai Uniós normák további alkalmazását is.
„Az alapja ennek a törvénynek a folytonosság” – mondta Benet Salellas, a Népi Egység (CUP) nevű baloldali katalán nacionalista párt képviselője a sajtótájékoztatón.
Lesz vagy nem lesz?
A spanyol kormány első, rövid reagálása szerint „ez a jogszabály sosem fog hatályba lépni”.
A katalán kormány annak ellenére elkötelezett a népszavazás megrendezése mellett, és folytatja az elszakadás előkészítését, hogy azt a spanyol alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította, és a spanyol törvényhozás többsége is elutasította. A katalán kormány megbízásából készült legutóbbi hivatalos közvélemény-kutatáson júliusban, a megkérdezettek 49,4 százaléka nem támogatta az elszakadást Spanyolországtól.
(MTI)