Bassár el-Aszad elnök távozásához kötötték a szíriai helyzet megoldását a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 csoport külügyminiszterei az olaszországi Lucca városában kedden tartott találkozójukon. A fejlett országok diplomáciai vezetői Szíriáról külön találkozót is tartottak, amelyen részt vett Törökország, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Jordánia és Katar külügyminisztere is.
Választás elé állította Moszkvát az amerikai külügyminiszter
Rex Tillerson, az amerikai külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy Oroszországnak fel kell hagynia a szíriai elnök támogatásával és el kell döntenie, melyik oldalon áll.
„Világos mindannyiunk számára, hogy az Aszad család uralkodása a végéhez közeledik”
– mondta Tillerson a csúcson, aki a többi támogatást kapott egy megtorló csapásra a G7 többi országától is.
A külügyminiszterek kétnapos találkozóját záró nyilatkozat szerint ha Oroszország készen áll befolyását latba vetni a szíriai válság békés megoldása érdekében, akkor a G7-államok együttműködnek a konfliktus politikai megoldásában, valamint részt vesznek a szíriai stabilizálás és újjáépítés költségeinek fedezésében. A G7-ek Oroszországot „valódi politikai folyamat” ösztönzésére szorgalmazták, hangsúlyozva, hogy a néhány nappal ezelőtti amerikai beavatkozás Szíriában „háborús bűncselekményre adott megfelelő és korlátozott mértékű” katonai válasz volt, vagyis a korábbi vegyi támadáshoz mért reakció.
Egyelőre elvetették a brit javaslatot az oroszok elleni szankciókról
Az amerikai külügyminiszter a nap folyamán Luccából Moszkvába utazott tovább. A külügyminiszteri találkozó célja volt, hogy még Tillerson moszkvai vizitje előtt közös álláspontot fogalmazzanak meg. Boris Johnson brit külügyminiszter szír és orosz katonai vezetők elleni szankció ötletével érkezett, ez viszont nem került bele a csúcs zárónyilatkozatába. Johnson ezt nem értékelte vereségnek és mivel állítása szerint a támogatnák a szankciókat, ha több bizonyíték érkezik a szíriai vegyi támadásokról – írta meg a BBC.
A házigazda Angelino Alfano olasz külügyminiszter sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Szíriában nem kizárólag katonai megoldás létezik. Kiemelte, hogy Oroszországot nem lehet kihagyni a szíriai helyzet megoldásából, sem a tűzszünet eléréséből, sem a békéből, sem az újjáépítésből. Alfano hangsúlyozta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsa „nem fog egy nap alatt eldőlni”, és a szíriaiakra vár, hogy saját jövőjükről döntsenek.