Terrorellenes szabályokat szavazott meg az Európai Parlament

2017. február 16. 16:41

Az Európai Parlament terrorellenes intézkedéseket fogadott el csütörtökön Strasbourgban. Az új szabályok elsődlegesen a Szíriából és Irakból visszatérő harcosok és terroristák kiszűrését célozza és fokozott határellenőrzéssel járnak.

2017. február 16. 16:41

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén az Irakból és Szíriából visszaérkező külföldi harcosok és az önálló támadásokra készülő terroristák által jelentett veszély csökkentése érdekében olyan új terrorellenes szabályokat fogadott el, amelyek már az előkészületeket is büntetnék - közölte az uniós parlament sajtószolgálata csütörtökön.

A tagállami kormányokat tömörítő Tanács és az uniós parlament között tavaly novemberben létrejött és csütörtökön 498 támogató szavazattal 114 ellenében elfogadott megállapodás szerint a jövőben olyan tevékenységeket is büntetni lehet, mint a külföldi terrorista csoporthoz történő kiutazás és visszatérés, a toborzás, a kiképzés vagy a kiképzésben történő részvétel, a terrorizmus népszerűsítése és pénzügyi támogatása. Az ilyen cselekményekért akár 15 év szabadságvesztés is kiszabható lesz.

Prevenció és rehabilitáció

A jelenlegi uniós keretrendszer aktualizálását jelentő új terrorellenes jogszabály szerint az áldozatok és családjaik számára azonnali és hathatós segítséget is előír, ideértve a megfelelő információszolgáltatást, az orvosi és mentális segítségnyújtást, vagy a hazajutáshoz kínált hozzájárulást.

A terrorcselekmények megelőzése és a külföldi harcosok megállítása érdekében az uniós parlament képviselői fokozott határellenőrzést javasoltak. A csütörtökön elfogadott jogszabály értelmében az Európai Unióba (EU) beutazó vagy az EU-t elhagyó minden uniós és nem uniós polgár adatait végig kell futtatni a Schengeni Információs Rendszeren és más releváns adatbázisokon, hogy az illető okmányai nem vesztek-e el vagy nem lopták-e el azokat. Az uniós tanáccsal kötött decemberi megállapodás értelmében a tagállamoknak azt is meg kell vizsgálniuk, hogy az utazó nem jelent-e veszélyt a tagországok biztonságára.

Lehetséges lesz a beutazók célzott ellenőrzése

Amennyiben a módszeres ellenőrzések nagyon lelassítanák a légi, szárazföldi és tengeri forgalmat, a tagállamok dönthetnek úgy, hogy célzott ellenőrzésekre térnek át, ha a kockázatelemzés azt mutatja, hogy ezzel nem nő a fenyegetettség. A repülőtereken a tagállamok a rendelet hatályba lépése után hat hónapig végezhetnek célzott ellenőrzéseket. Ezt az időszakot kivételes körülmények között – például, ha a repülőtérnek egyelőre nincsenek megfelelő eszközei a szisztematikus ellenőrzésekre – 18 hónappal lehet meghosszabbítani. 

(MTI)

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Venn
2017. február 17. 14:03
http://www.origo.hu/itthon/20170217-ket-magyar-ep-kepviselo-is-nemmel-szavazott-a-terrorellenes-szigoritasra.html
Venn
2017. február 17. 13:55
Aterrorellenes törvények ellen szavazott: Jávor Benedek, Meszerics Tamás és Niedermüller Péter. Mílyen meglepő!!
Dénia
2017. február 17. 08:30
A német titkosszolgálat ezer számra tart nyilván olyan személyeket konkrétan, akik német állampolgársággal rendelkeznek, és kiutaztak Szíriába az Iszlám Állam oldalán harcolni, majd mint német útlevéllel rendelkező német állampolgárok visszatértek. És még panaszkodnak is, hogy képtelenség ennyi embert folyamatosan megfigyelés alatt tartani. Miért nem lehet ezektől az nem bevonni az útlevelet, és megtiltani a visszautazás lehetőségét? Aki menni akar az iszlám államba terroristáskodni az menjen, de ne engedjék már vissza utána, mint derék uniós polgárt! Menjenek úgy, hogy ennek tudatában vannak, hogy nem térhetnek vissza!
Vampire
2017. február 17. 05:42
Álszent ,szemforgató gecik.. Sziria meg Irak ugye kakás.. De Eritrea meg a fekete Afrika az kóser! Sorosista "kalergista" szemètlàdák..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!