Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Segélyszállítmányt bombázott le Aleppó környékén helyi források szerint az orosz vagy a szír légierő. A Vörösfélhold több mint tíz önkéntese meghalt. Ez az orosz-amerikai tárgyalások eredményeként egy hete meghirdetett tűzszünet végét jelenti. Az első incidens az amerikai légierőhöz köthető, akik vasárnap mértek csapást, bevallásuk szerint véletlenül, szír kormánycsapatokra. A fegyverszünet vége óta 35 támadás történt. Az oroszok és amerikaiak újrakezdték a tárgyalásokat, kedden New Yorkban ülnek össze.
Az orosz-amerikai alku eredményeként született, a szíriai hadsereg által meghirdetett egyhetes tűzszünet véget ért - számol be a Reuters. Egy háborús megfigyelőközpont azt állítja, a szír vagy az orosz légierő mérhetett csapást egy segélyt szállító konvojra Aleppó környékén, a támadás 12 áldozatot követelt. A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörösfélhold Mozgalom ezzel szemben 14 halott önkéntesükről számolt be.
Az ENSZ megerősítette a támadás hírét, de nem árult el részleteket a támadók kilétéről. Stephen O'Brien, az ENSZ segélyügyi vezetője a Szíriai Arab Vörösfélhold önkéntesei elleni támaddást háborús bűnnek minősítette. Egy közleményben úgy fogalmazott, az összes érintett felet tájékoztatták a konvoj érkezéséről és tisztán jelezve volt, hogy humanitárius szállítmányról van szó.
Messze van a béke
Vasárnap az amerikaiak bombáztak le, állításuk szerint véletlenül, szíriai kormánycsapatokat, mely során több, mint 60 katona vesztette életét. Ezek után helyi források szerint az orosz és szír légierő vadászgépei jelentek meg Aleppó felett. Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint a tűzszünet vége óta 35 támadás történt Aleppó környékén, elsődlegesen a felkelők által uralt területekre mértek légi csapásokat.
Oroszország 2015 szeptemberében csatlakozott a háborúhoz és az Aszad-rezsim támogatásával az Egyesült Államokkal helyezkedik szembe, míg az Iszlám Állam terrorszervezet közös ellensége a feleknek. A hétfőn véget érő tűzszünetet John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hozta tető alá. Habár a harcok újraindultak, hétfőn Genfben találkoztak a felek újra, kedden pedig New Yorkban próbálnak újabb egyezséget elérni.