Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
Bár eleinte az Európai Unióra tartozó döntésként sorolta be Jean-Claude Juncker a Cetáról (a Kanadával kötendő szabadkereskedelmi egyezményről) való döntést, az Európai Bizottság kedden mégis úgy határozott, hogy a nemzeti parlamentek dönthetnek a kérdésben – írja a faz.net.
Kedden hozott határozatot az Európai Bizottság, mely alapján a Kanadával kötendő szabadkereskedelmi egyezmény (Ceta) a vegyes megállapodás besorolást kapta – írja a faz.net. Eszerint egyaránt tartozik uniós hatáskörbe és tagállami hatáskörbe, vagyis a tagállamok parlamentjei is beleszólhatnak az egyezményről való döntésbe.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a múlt heti EU-csúcson még tisztán uniós hatáskörbe sorolta az egyezményt, így csak az Európai Parlament szavazott volna a kérdésben. A Ceta megítélése hasonlóan kritikus, akárcsak az Egyesült Államokkal kötendő szabadkereskedelmi egyezmény, a TTIP.
Az Európai Bizottság döntése nyomán megnövekszik annak a kockázata, hogy a már megtárgyalt egyezményt visszautasítja valamelyik tagország parlamentje, a Ceta meghiúsulása esetén pedig az egyelőre még vitatott TTIP is veszélybe kerülne. A Kanadával kötendő egyezményt a tervek szerint októberben ratifikálják egy EU-Kanada csúcson. Kérdéses, hogy a mai döntést követően be tudják-e tartani az eredeti ütemtervet.