Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Tavaly legalább 1,25 millió menekült érkezett Európába az Eurostat szerint, ami majdnem felér Észtország lakosainak számával. Ezzel szemben 2014-ben összesen 562 ezer ember érkezett. A horvát kormány törvénymódosító javaslatot nyújtott be, hogy a határok védelmére bevethessék a katonaságot.
Rekordszámú, legalább 1,25 millió menedékkérő érkezett a tavalyi évben Európába, ez több mint kétszerese a 2014-ben regisztrált számoknak - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által pénteken közzétett friss jelentésből. Észtországban 2015-ös adatok szerint 1 313 271 fő él.
A helyzetértékelés szerint az unió huszonnyolc tagállamában 2015-ben 1 255 600 menedékkérelmet nyújtottak be, míg az azt megelőző évben „csak” 562 680-at.
A legtöbben a polgárháború sújtotta Szíriából érkeztek Európába, a vizsgált időszakban mintegy 363 ezer szíriai állampolgár ért partot a dél-európai országokban. A közel-keleti országot a jelentés szerint Afganisztán (178 200) és Irak (121 500) követi, de sokan érkeztek Koszovóból, Albániából, Pakisztánból és Eritreából is.
A horvát kormány bevetné a hadsereget
A horvát kormány pénteki ülésén döntött az államhatár védelméről szóló törvény, valamint a védelmi törvény módosításáról, hogy a hadsereg kivételes és különleges helyzetekben segítséget nyújthasson a rendőrségnek a határok védelmében.
A kormány mindkét módosított törvényjavaslatot soron kívüli tárgyalásra elküldte a parlamentnek. Az indoklás szerint a törvény módosítása a migrációs válságban kialakult jelenlegi helyzet miatt szükséges, és alkalmazása nem igényli a pénzügyi keret bővítését.
Vlaho Orepic belügyminiszter kiemelte, hogy „az intézkedés reagálás a térségben kialakult helyzetre”, ugyanakkor a hadsereg csak kivételes esetekben és a rendőrség irányítása mellett alkalmazható.
Josip Buljevic védelmi miniszter hangsúlyozta, a módosított védelmi törvény felhatalmazza a hadsereget, hogy segítséget nyújtson a rendőrségnek a határok védelmében, összhangban az államhatár védelméről szóló idevágó törvény rendelkezésével. Hozzátette: arról, hogy a hadsereg kivételes és különleges helyzetekben segítséget nyújthasson a rendőrségnek, a kormány hozhat döntést, mégpedig a védelmi miniszter javaslatára, az államfő – aki egyben a fegyveres erők főparancsnoka – jóváhagyásával.
Az indoklásban egyebek mellett az áll, hogy Horvátországnak mint EU-tagállamnak kötelessége megvédeni saját és az Európai Unió határait, amennyiben azt egy nagyobb migrációs nyomás miatt nemzetbiztonsági veszély vagy humanitárius katasztrófa fenyegeti.