Majdnem egy észtországnyi menekült érkezett tavaly Európába

2016. március 04. 12:53

Tavaly legalább 1,25 millió menekült érkezett Európába az Eurostat szerint, ami majdnem felér Észtország lakosainak számával. Ezzel szemben 2014-ben összesen 562 ezer ember érkezett. A horvát kormány törvénymódosító javaslatot nyújtott be, hogy a határok védelmére bevethessék a katonaságot.

2016. március 04. 12:53

Rekordszámú, legalább 1,25 millió menedékkérő érkezett a tavalyi évben Európába, ez több mint kétszerese a 2014-ben regisztrált számoknak - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által pénteken közzétett friss jelentésből. Észtországban 2015-ös adatok szerint 1 313 271 fő él.

A helyzetértékelés szerint az unió huszonnyolc tagállamában 2015-ben 1 255 600 menedékkérelmet nyújtottak be, míg az azt megelőző évben „csak” 562 680-at.

A legtöbben a polgárháború sújtotta Szíriából érkeztek Európába, a vizsgált időszakban mintegy 363 ezer szíriai állampolgár ért partot a dél-európai országokban. A közel-keleti országot a jelentés szerint Afganisztán (178 200) és Irak (121 500) követi, de sokan érkeztek Koszovóból, Albániából, Pakisztánból és Eritreából is.

A horvát kormány bevetné a hadsereget

A horvát kormány pénteki ülésén döntött az államhatár védelméről szóló törvény, valamint a védelmi törvény módosításáról, hogy a hadsereg kivételes és különleges helyzetekben segítséget nyújthasson a rendőrségnek a határok védelmében.

A kormány mindkét módosított törvényjavaslatot soron kívüli tárgyalásra elküldte a parlamentnek. Az indoklás szerint a törvény módosítása a migrációs válságban kialakult jelenlegi helyzet miatt szükséges, és alkalmazása nem igényli a pénzügyi keret bővítését.

Vlaho Orepic belügyminiszter kiemelte, hogy „az intézkedés reagálás a térségben kialakult helyzetre”, ugyanakkor a hadsereg csak kivételes esetekben és a rendőrség irányítása mellett alkalmazható. 

Josip Buljevic védelmi miniszter hangsúlyozta, a módosított védelmi törvény felhatalmazza a hadsereget, hogy segítséget nyújtson a rendőrségnek a határok védelmében, összhangban az államhatár védelméről szóló idevágó törvény rendelkezésével. Hozzátette: arról, hogy a hadsereg kivételes és különleges helyzetekben segítséget nyújthasson a rendőrségnek, a kormány hozhat döntést, mégpedig a védelmi miniszter javaslatára, az államfő – aki egyben a fegyveres erők főparancsnoka – jóváhagyásával. 

Az indoklásban egyebek mellett az áll, hogy Horvátországnak mint EU-tagállamnak kötelessége megvédeni saját és az Európai Unió határait, amennyiben azt egy nagyobb migrációs nyomás miatt nemzetbiztonsági veszély vagy humanitárius katasztrófa fenyegeti.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
választópolgár
2016. március 06. 05:45
És ha ez a migránstömeg családegyesítést kér akkor megszorozhatod 5-tel a számukat ami már 6 millió. (!) Csak a svédek miskolcnyi pirézt fogadtak be.
Szergej Csagajev
2016. március 05. 00:58
Menekült a faszomat.
C.Dömötör
2016. március 05. 00:57
Az alkalmazottak súgták, Brüsszelben.
C.Dömötör
2016. március 05. 00:32
Ez egy régi terv, nem lep meg. 2013 óta, többször is olvastam róla, van egy olyan elképzelés, hogy a mediterrán országok (GR, IT, PT, ES, CY,) ismét a régi pénzükkel gazdálkodnak. Mégpedig úgy, hogy az € a fizetőeszköz a napi forgalomban, de ezzel párhuzamosan az átutalások a régi pénzen történnének. A gazdaság fellendülését remélik ettől. De ez csak akkor lenne működőképes, ha egyes országoknál, az adósság egy részét elengedik. Én azért kételkedtem a fenti számoknál, mert a németek most már bevallják, hogy a menekültek sokkal több pénzbe kerülnek, mint ahogy eddig propagálták. Hogy ebből mikor, és hogyan lesz haszon, azt még senki sem tudta megmondani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!