Több Európát akar Merkel és Hollande

2015. október 07. 19:06

Együtt szólalt fel az Európai Parlamentben a német kancellár és francia államfő, amire utoljára 26 éve volt példa. Francois Hollande és Angela Merkel helyzetelemzéseikben kiemelték: Európát válságok sorozata rázza meg, amelyek kezelése rendkívüli feladat. A két politikus szerint meg kell erősíteni Európát, az Európai Uniót, és a politikai unió szükségességéről is szót ejtettek.

2015. október 07. 19:06

Angela Merkel és Francois Hollande is felszólalt szerdán az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban abban a rendkívüli vitában, amely az Európai Unió helyzetét volt hivatott értékelni. Legutóbb 1989-ben szólalt fel német kancellár és francia államfő közösen az Európai Parlamentben. Most mindkét politikus megemlékezett Helmut Kohl és Francois Mitterrand akkori beszédéről.

Az elsőként szólásra emelkedő Francois Hollande kijelentette: elődeik meggyőződése volt, hogy politikai uniót kell létrehozni, egyetlen hatalmas egységes piacot, közös pénzzel és szociális védelemmel.

Hollande: Válságok sorozata rázza meg Európát

Az elnök szerint válságok sorozata rázza meg Európát, a kívülről érkező gazdasági, pénzügyi válság után, a fiatalok millióit állástalanná tevő szociális válság, most pedig a vallási gyűlölet és a háború elől menekülők okozta migrációs válság, és a biztonságpolitikai válság, amelyet a szomszédos Ukrajnában kirobbant háború jelent. „Minden válság félelmeket szül. A félelemmel együtt kell élni, de nem szabad, hogy eluralkodjon rajtunk” – szögezte le Francois Hollande.

A francia elnök a szolidaritás, a felelősség és a határozottság hármasa köré építette fel beszédét. Kitért a terrorizmus jelentette fenyegetésre, világossá téve, hogy szerinte a terroristák egész Európát célozzák, „kontinensünk lelkét”, életmódunkat, eszményeinket. „A minket összekötő habarcsot akarják elpusztítani” – hangsúlyozta az államfő, hozzátéve, hogy szolidárisnak kell lenni a frontvonalban lévő országokkal, és azokkal, akik közvetlenül szomszédosak a válsággócokkal.

Segíteni kell a menekülttáborban élőket

A migrációs válsággal kapcsolatban Hollande elmondta: szembe kell nézni azzal, hogy rendkívüli emberáradat érkezik; van, aki mészárlás elől menekül, van aki a jobb élet reményében kel útra. Elmondta, hogy Európának az életek megmentése a fontos, korábban nem nyújtott elég segítséget a menekülttáborokban élőknek, viszont az Európai Bizottság legújabb javaslatai jók. Kitért arra is, hogy sem Olaszországot, sem Görögországot nem lehet magára hagyni, támogatni kell a balkáni államokat és Törökországot is.

„Segítenünk kell a táborokban élőknek, hogy dolgozhassanak, hogy elláthassák családjaikat, máskülönben elkerülhetetlenül el fognak indulni” – hangoztatta a francia elnök.

Ha teret engedünk a vallási erőszaknak, Európában is lehet háború

A szíriai válságról kijelentette: mindannyiunkat érint, Bassár el-Aszad szír elnök táplálja a katasztrófát „bombáz, gyilkol és mészárol”„Az egész közel-keleti térség egyensúlya a tét. Ne gondoljuk, hogy biztonságban leszünk, ha teret engedünk a vallási erőszaknak. Akkor totális háború lesz, ami a mi területünket is érintheti” –figyelmeztetett Hollande, aki szerint alternatívát kell teremteni Aszad és az Iszlám Állam között, hogy megvalósulhasson a politikai átmenet.

Ukrajnáról azt mondta, hogy a „nemzetközi jog brutális megsértésére” kellett választ adni, a normandiai formátum pedig mindent egybevetve sikeres, a minszki folyamat folytatódik.

Meg kell erősíteni Európát, különben bukás lesz

Kitért az uniós intézményrendszerek átalakítására is. Szerinte azonban nem arról van szó, hogy több vagy kevesebb Európára van szükség, hanem Európa megerősítéséről vagy bukásáról, Schengennel, a politikai unióval és az euróval együtt.

Francois Hollande amellett foglalt állást, hogy meg kell erősíteni az eurózónát és a schengeni szabályokat. „A személyek szabad áramlásának megkérdőjelezése tragikus hiba lenne, de az is, ha azt gondolnánk, hogy a rendszer a mostani állapotában képes ellenállni a nyomásnak” – vélekedett Francois Hollande, közös európai határőrség és parti őrség létrehozása mellett érvelve.

Merkel: Több Európára van szükség

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Angela Merkel beszédét azzal kezdte, hogy a dublini szabályok fölött eljárt az idő. A kancellár szerint „most minden korábbinál nagyobb szükség van több Európára”. Merkel elmondta: Mitterrand és Kohl felszólalása óta „több Európa” lett. A migrációs válságot történelmi léptékű megmérettetésnek nevezte.

A német kormányfő kijelentette: meg kell próbálni megállítani az áradatot, megszüntetni annak okát, hogy az emberek elindulnak. Merkel szerint nem zárhatjuk ki magunkat a világból, az internet korában ez illúzió volna. 

Kitért arra is, hogy a szíriai konfliktust politikai úton kell rendezni. Kulcsfontosságúnak nevezte Törökországot, ahonnan a menedékkérők többsége útnak indul. Felidézte, hogy Ankara több mint kétmillió menekültnek segít, de ebben szüksége van Európa támogatására, és ebben Németország az Európai Bizottság mellett áll.

Az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban Angela Merkel méltatta a német-francia együttműködést, s hogy az EU megőrizte egységét, s közösen vezetett be szankciókat. Az elveinket nem engedjük eltiporni – szögezte le a kancellár. Merkel úgy vélte, a normandiai formátum reményt kínál, az unió közös kül- és biztonságpolitikájának pedig a konfliktusok megoldását kell szolgálnia annak érdekében, hogy az emberek ne kényszerüljenek elhagyni otthonaikat.

Összesen 143 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
briganti
2015. október 08. 12:34
Ilyen az, amikor két balfasz találkozik. Gratulálok!
Agnieszka
2015. október 08. 08:10
A balkáni államok mi lennénk? Esetleg nem is létezünk? A számukra nem, nagyon úgy látszik. Nem bírták ki, h, ne rögzítsék, Aszadnak nincs helye Szíria általuk elképzelt jövőjében. Nem biztos, h. Aszad a lényeg, a többi harcoló fél között VAN az USA által támogatott csoport, nyilván a Nyugat elképzelései szerint ők a megoldás kulcsa, ezért kellene az oroszokkal is kapcsolatot tartó Aszadnak menni. Ez valahogy NAGYON erőszakosnak tűnik, a szírekkel, oroszokkal szemben is. Mi ez, ha nem háború, ez több, mint nyomásgyakorlás. Mi csak egyszerűen nem létezünk, mert a demokratikusan megválasztott kormányunk nem szolgálja ki MINDENBEN olyan előzékenyen a Nyugat gazdasági érdekeit, mint ahogy megszokták. Egyébként üres, az Orbán javaslatokhoz közelítő jelszavak. Az idő meg megy, az illegális, személyazonosításra, végzettség megállapítására alkalmas, VALÓDI okmányok nélküli csapatos, végeláthatatlan sorokban vonuló határátlépés folytatódik. Elképzelni nem tudom a tömeges vissza szállítást, nem fog az erőszak nélkül menni.
1234
2015. október 08. 08:08
Én több pénzt és kevesebb adót, meg azt akarom, hogyha csődbe megyek, elverem a pénzt, akkor minden adófizető a sajátjából mentsen meg, csak úgy ahogy francia-náci és usák bankoknak a demókrácia elintézte. Én is csak ezt akarom, meg persze semmi adót nem fizetni, ezt már csak bónuszként várom Juncker bohóctól, hogy ezt mind megadják nekem! Én vagyok a nép, ejrópa maga, ezek itt a koszmós politák, nem ejrópajak.
Morgen
2015. október 08. 07:43
Végre látok három felszabadult, örömteli arcot! már megérte behívni a migránsokat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!