Észt kormányfő: Moszkva nem fenyegeti a NATO-t, de az elrettentést fenn kell tartani

2015. október 10. 09:26

Taavi Roivas, észt miniszterelnök úgy véli, Oroszország jelenleg nem jelent közvetlen fenyegetést a NATO-országokra, ez azonban csak addig marad így, ameddig az atlanti szövetség elrettentő kapacitást tart az olyan térségekben, mint a Baltikum. Szerinte Moszkva Ukrajnával kapcsolatos alkukhoz is használhatja a szíriai beavatkozást.

2015. október 10. 09:26

Az észt miniszterelnök szerint Oroszország ugyan nem jelent közvetlen katonai fenyegetést egyetlen NATO-tagországra nézve sem, nagyon jó azonban, hogy a NATO elrettentő kapacitást tart a térségben annak érdekében, hogy ez „százszázalékos biztonsággal így is maradjon”.

Taavi Roivas, akit pénteken Londonban fogadott David Cameron brit miniszterelnök, a találkozó után a Sky News brit hírtelevíziónak hazája és Moszkva viszonyáról azt mondta: nagyon nehéz baráti kapcsolatokat ápolni egy olyan országgal, amely két másik európai országban is inváziót hajtott végre. Az ukrajnai válság közismert, de nem szabad elfelejteni, hogy Oroszország 2008 óta Georgia (Grúzia) egyharmadát is megszállva tartja – mondta Roivas.

Hozzátette ugyanakkor: véleménye szerint Oroszország nagyon jól megértette, hogy ha egy NATO-tagállamot is megtámad, az a NATO egésze elleni támadással érne fel. Ez a lehetséges legnagyobb elrettentés, és ehhez hozzájárul az amerikai, a brit és egyéb szövetséges erők „jól látható” jelenléte a kelet-európai térségben.

Határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy szerinte a NATO régebbi nyugati tagjai megbánták-e az atlanti szövetség keleti kiterjesztését. Taavi Roivas szerint a kelet-európai tagok erősebbé teszik a NATO-t.

Moszkva szíriai beavatkozásával kapcsolatban azt mondta: Oroszországnak szándékában állhat esetleg összekötni a szíriai konfliktust más válságokkal, felajánlva például a Nyugatnak, hogy „kössünk alkut Szíria ügyében, és felejtsük el Ukrajnát”. Roivas szerint a Nyugatnak nem szabad belemennie ilyesmibe; a szíriai és az ukrajnai válságot továbbra is külön-külön kell kezelni, és egészen addig fenn kell tartani a szankciókat Moszkvával szemben, amíg Ukrajna területi integritása helyre nem áll.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2015. október 12. 08:17
"Lezuhant egy katonai helikopter Afganisztánban vasárnap a kabuli NATO-bázisnál. A balesetben 5 koalíciós katona életét vesztette, öt másik pedig sérüléseket szenvedett a Töketlenkedés fedőnevű akció keretében."
Peter8811
2015. október 12. 05:44
Kutyának a dó'ga, hogy ugasson!
Burmin
2015. október 11. 09:18
Megértem a baltikumiakat. Szíves figyelmébe mindenkinek a Bojtár-féle könyv, a Baltikum elrablása... Nem lenne ott annyi orosz ha nem telepítettek volna be annyi oroszt a 2. világháború után....
Akitlosz
2015. október 10. 17:08
NATO ide vagy oda, erősen kétlem, hogy Amerika harcba szállna Oroszországgal Észtországért. Észtország sem ér meg egy atomháborút. Más kérdés, hogy minek is kellen Oroszországnak Észtország? Na persze, ha a NATO terroristái elkezdik az oroszokat gyilkolni Észtországban is ... akkor arra Oroszországnak lépnie kell valamit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!