IMF: Csak reformok esetén kellene engedélyezni az adósságelengedést a görögöknek

2015. július 02. 07:47

Megfontoltabb hozzáállást sürgetett Görögország számára Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója a hitelezéssel kapcsolatban. Szerinte adósságelengedésre akkor kerülhet sor, ha Athén „eltökélt lépést tesz a reformok irányába”.

2015. július 02. 07:47

Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója megfontoltabb hozzáállást szorgalmazott a megállapodás elérése érdekében az Athén és hitelezői között folyó tárgyalásokon, és hangsúlyozta: csak akkor lenne érdemes a görög adósság egy részének elengedéséről beszélni, ha az ország vezetése előbb belekezd a hitelezők által megkövetelt reformok végrehajtásába.

 
Lagarde Washingtonban a CNN amerikai hírtelevíziónak és a Reuters brit hírügynökségnek szerdán nyilatkozva azt hangsúlyozta: Athénnak minél előbb meg kell hoznia az IMF és az európai hitelezők – az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank – által kidolgozott programokban foglalt strukturális reformokat és fiskális kiigazítást, hogy fenntartható gazdasági és költségvetési pályára álljon. 
 
A Reutersnek az esetleges újabb részleges adósságelengedést lehetőségét firtató kérdésére pedig azt mondta: a jelenlegi helyzetben jobb lenne, ha erre csak azután kerülne sor, hogy Athén „eltökélt lépést tesz a reformok irányába”. 
 
Az egyebek mellett adósságelengedést kérő, illetve több megkövetelt megszorító intézkedés elutasító radikális baloldali Sziriza párt vezette görög kormány tárgyalási taktikájával és szavahihetőségével kapcsolatban az IMF vezérigazgatója úgy fogalmazott: „nincs választásunk, hogy ki képvisel egy országot, és minden választott kormányt (…) legitim partnernek tekintünk a tárgyalásokon”. 
 
Ugyanakkor Alekszisz Ciprasz görög kormányfő keddi ajánlatát – amely szerint Athén kész lenne elfogadni a hitelezők legtöbb feltételét – nem kommentálta. „Olyan sok ajánlatot kaptunk már az utóbbi néhány nap során, amelyeket aztán jóváhagytak, érvénytelenítettek, megváltoztattak, kiegészítettek, hogy igen bizonytalan, hogy a legutóbbi javaslat pontosan hol is áll” – fogalmazott a Reutersnek.
 
A CNN-nek pedig azt mondta, a tárgyalásoknak jót tenne egy kicsit nagyobb érettség, bár konkrétan nem beszélt a görög fél felelősségéről.
 
Ciprasz szerdán – kevesebb mint egy nappal a korábbi követeléseiről lemondani látszó ajánlata után – már arra buzdította a görögöket, hogy szavazzanak nemmel a vasárnap esedékes népszavazáson a nemzetközi hitelezők által Görögországnak kínált programra, mert az szerinte túlzott megszorításokat és így nagy társadalmi áldozatokat követelne.
 
A CNN-nek azt Lagarde is elismerte, hogy a legkiszolgáltatottabb görögök megsegítésére „nyilvánvalóan lennie kell egy szociális védőhálónak”, és bár a hitelezők az adószedés szigorítását követelik, a közterheket „különösen a leggazdagabbaknak kell megfizetniük”. Mindazonáltal a Reutersnek azt hangoztatta: a korábban mentőcsomagra szorult, de sikeresen talpra állt Írország és Portugália példája azt mutatja, hogy az ilyen helyzetekben nehéz intézkedéseket kell hozniuk a bajba jutott országoknak.
 
Az IMF vezetője a görög népszavazásról azt mondta: ez egy demokratikus folyamat, amelynek eredményeként remélhetőleg egyértelműbbé válik majd, hogy mi a görög emberek szándékai, illetve mire terjed ki a görög kormány felhatalmazása.
 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vadjoe
2015. július 02. 14:12
Ez egy nagyon érdekes cikk: http://www.origo.hu/nagyvilag/20150702-washington-lehallgatta-mit-gondolt-angela-merkel-a-gorog-valsagrol.html Különösen ez a rész tetszik: "A Wikileaks egy másik beszélgetést is nyilvánosságra hozott. Eszerint Angela Merkel uniós főtanácsadója, Nikolaus Meyer-Landrul egy különleges IMF-alap létrehozását javasolta, amelybe Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság adott volna pénzt a görögöknek. Ettől az ötlettől Washington annyira megijedt, hogy közbelépett és a tervből nem lett semmi."
wartog
2015. július 02. 13:22
A Magyaroknak mikor engednek el bármit?Ez egy. Aztán az is kiderült, hogy egyáltalán nem akarják-merik elengedni Görögországot az usákok-Merkelék.Mert akkor ugye bevonulnak az oroszok meg a Kínaiak. Nekünk nem ezt kéne tenni? Hogy márpedig nem fizetünk vissza semmit.A hitelek 80%-át amúgy is a libsik, meg a milliárdosok vitték haza, mi meg fizetjük mint állam- állampolgárok.
Csigorin
2015. július 02. 12:33
Adossagelengedeees?? Nem ugy volt, hogy a felet mar elengedtek es tobbet most mar aztan budoskurvaelet hogy nem lehet?
yanoo
2015. július 02. 09:43
" újabb részleges adósságelengedést lehetőségét firtató kérdésére pedig azt mondta: a jelenlegi helyzetben jobb lenne, ha erre csak azután kerülne sor, hogy Athén „eltökélt lépést tesz a reformok irányába”. Na, mi már huszonöt- de inkább harminc éve mást sem csinálunk, mint eltökélten reformálunk Az IMF útmutatásai alapján, de nem hogy adósságelengedést nem kapunk, hanem inkább újabb visszafizetethetetlen adósságot kapunk a nyakunkba. Lehet, hogy az ivóvíz és a termőföld nagyobb kincs, mint a túristalátvány szigetek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!