A 35 szurkoló – köztük a Carsi, a Besiktas török labdarúgócsapat legodaadóbb híveit tömörítő klub tagjai – életfogytiglani börtönbüntetést kaphatnak, ha elmarasztalják őket a terhükre rótt „erőszakos kormánybuktatás” kísérletének vádjában.
Recep Tayyip Erdogan elnök – a tüntetések idején miniszterelnök – a 2013. júniusi tömeges tiltakozásokat a kormány megbuktatására szőtt összeesküvésnek minősítette. Törökország heves nemzetközi bírálat tárgya amiatt, hogy a napokban olyan újságírókat, televíziós producereket és forgatókönyvírókat tartóztattak le, akik kapcsolatban álltak Fethullah Gülen muzulmán hitszónok mozgalmával. Gülen egykor Erdogan szövetségese volt, mára azonban leghevesebb bírálójává vált.
A per kezdetén a bírói testület tagjai részleteket olvastak fel a vádiratból, amely szerint a szurkolók megpróbálták elfoglalni Erdogan ankarai és isztambuli hivatalát azzal a céllal, hogy egy „gyenge kormány” képét keltsék, és az „arab tavasz” mintájára kormányváltást idézzenek elő. A Carsi klub tagjai fontos szerepet vittek a tüntetéseken. Hősökként dicsőítették őket, amikor humoros jelszavakat hangoztattak, gázálarcokat osztogattak, vagy elsősegélyt nyújtottak sérült tüntetőknek. De bírálták is őket, amikor egy nehéz építőipari gépet hatalmukba kerítve nekihajtottak Erdogan isztambuli irodájának.
A bíróság épülete előtt több száz futballszurkoló tüntetett a vádlottak mellett, köztük a Besiktas legfőbb ellenlábasainak számító csapatok hívei is. A New York-i székhelyű Human Rights Watch emberi jogi szervezet a „büntetőjogi rendszerrel való kirívó visszaélésnek” minősítette a pert. Közben az Európai Unió külügyminiszterei nyilatkozatban ítélték el a török újságírók őrizetbe vételét.
„A legújabb rendőrségi razziák, újságírók és médiamunkások sorának letartóztatása Törökországban kérdésessé teszi a sajtószabadság tiszteletben tartását, ami a demokrácia alapelve” – áll az Állandó Ügyek Tanácsa által kiadott keddi közleményben. A miniszterek tanácsa hangsúlyozta, hogy az EU-csatlakozási tárgyalásokon való előrelépés a jogállamiság és az alapjogok tiszteletben tartásától függ.