Toporzékol Zelenszkij: már azt is megmondaná, mit tehet Orbán Viktor
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Izrael belement volna, de a Hamász elutasította az egyiptomi tűzszüneti javaslatot - jelentette az izraeli sajtó egyiptomi, palesztin és izraeli forrásokra hivatkozva.
Az egyiptomi vezetés azt javasolta, hogy Izrael és a palesztinok negyven órára függesszék fel a harcokat, ami után kidolgoznák egy széleskörű tűzszünet alapjait, de a Hamász elutasította ezt az ajánlatot. A javaslatot már több napja átadta az egyiptomi titkosszolgálat Musza Abu Marzuknak, a Hamász politikai hivatala elnökhelyettesének, aki a katonai szárnnyal folytatott megbeszélést követően visszautasította azt.
Kairó szerint a szervezetnek vállalnia kell a felelősséget döntéséért. Szombaton Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök Kairóban találkozott Tony Blairrel, a közel-keleti kvartett (Ororszország, Egyesült Államok, ENSZ, EU) képviselőjével az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet ügyében. Az egyiptomi vezető a 2012-es Felhőoszlop hadműveletet lezáró tűzszünet újjáélesztését szeretné, amit Jeruzsálem elfogadna, de Gáza elutasít. Az izraeli hadsereg az övezet északi részén röplapokon, SMS-ekkel és előre rögzített telefonüzenetekben felszólította az ott élőket, hogy délig hagyják el otthonaikat. Négyezren az UNRA - az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezetének - szállásaira mentek - közölte az izraeli közszolgálati rádió.
A katonaság szóvivője, Moti Almóz altábornagy bejelentette, hogy az egységek a szárazföldi offenzívára készülnek, amit a kormányzati döntés után azonnal megindítanak. Mintegy 670 palesztin kettős állampolgár távozott Izrael és a külföldi konzulátusok segédletével a Gázai övezetből reggel óta - közölte a hadsereg.
Amerikai, norvég, svéd, belga és más európai országok állampolgárai hagyhatták el a háborús térséget. Jeruzsálem óvárosában zavargások voltak vasárnap reggel, két rendőr megsebesült a kődobálásban. A biztonságiak letartóztattak tíz, az összetűzésekben részt vevő palesztin fiatalt.