A németekre is ráférne egy jó rezsicsökkentés

2014. május 12. 18:39

Németországban rekordmértékben emelkedett a villamos energia ára az utóbbi években, a lakosságnak 83 százalékkal, az ipari fogyasztóknak pedig 125 százalékkal kell többet fizetniük, mint tíz éve, mutatta ki egy hétfőn ismertetett felmérés.

2014. május 12. 18:39

A hamburgi világgazdasági kutatóintézet és a BDO gazdasági tanácsadó cég közös kutatása szerint a legfejlettebb ipari államokat összefogó Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet 27 vizsgált tagországa között egy sincs, ahol az áram nagyobb mértékben drágult, mint Németországban. A lakossági és ipari fogyasztókat együttvéve a villamos energia kilowattóránként 26,3 centbe kerül Németországban, aminél többet csak Dániában kell fizetni. Franciaországban nagyjából 50 százalékkal kevesebbet, 13,63 centet, az Egyesült Államokban pedig a német ár durván egyharmadát, 9,25 centet fizetnek a fogyasztók kilowattóránként. A rendkívül magas árszínvonal elsősorban a megújuló forrásokra alapozó energiatermelés ösztönzésének tulajdonítható.

Az úgynevezett megújuló energia törvény után EEG-hozzájárulásnak nevezett járulék kilowattonként a 2003-ban regisztrált 0,4 centről tíz év alatt 3,59 centre emelkedett. A másik fő tényező a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa hatására elindított, úgynevezett energiapolitikai fordulat, amely az atomerőművek bezárását és a kieső termelés megújuló forrásokra alapozó pótlását jelenti. Ez több tízmilliárd eurós nagyságrendű beruházásokat igényel, főleg a távvezeték hálózatot kell fejleszteni, aminek a költsége ugyancsak megjelenik az árakban - mutattak rá az elemzésben. A nagy energiaigényű termelést folytató vállalatoknak kedvezmény jár az EEG-hozzájárulásból, de a német ipari fogyasztók ezzel együtt is viszonylag sokat fizetnek az áramért.

A kilowattóránkénti átlagos ár 11,57 cent, ami a 6. helyet jelenti a 27 vizsgált ország sorában. Az iparvállalatok többsége, és különösen a közepes méretű cégek semmilyen kedvezményt nem kapnak, az áram magas ára így komoly versenyhátrányt jelent, hiszen például az Egyesült Államokban kilowattóránként csupán 3,58 centbe kerül az áram az ipari fogyasztóknak - emelték ki a kutatók.

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Motivince
2014. május 12. 20:30
istenem 90ft egy kilowatt magyarba meg 40 vagy 45 azt mondja a fizetés minimálbér 65 ezer nettó !! számolj egy családnak havi 250wat 11ezer durván az csak az áram !!!!!! a Németnél fizu ne irjak sokat 1700 eu nagyon szerény voltam NA lehetszámolni !!!
Berecskereki
2014. május 12. 20:17
A szél- és naperőművek iránti lobbinál még az is szerepet játszhat, hogy a kutatók, fejlesztők a megvalósulás, a megvalósulás felgyorsítása során a bevételekből részesednek.
Berecskereki
2014. május 12. 20:09
Ez sem úgy igaz a magyar vonatkozásra, ahogy a 444.hu állítja. „Míg a sok áramot használó ipar kedvezményeket kap, addig a háztartásoknak egyre többet kell fizetniük. (Ez is épp a fordítottja egyébként a magyar logikának, mert itt a háztartások fizetnek kevesebbet, míg a cégek kimaradtak a rezsicsökkentésből.)” A nagy ipari fogyasztók Magyarországon is kapnak a szolgáltatóktól kedvezményt. Lásd Gyurcsány Motim Zrt. Németországban is csak a kiemelt nagyfogyasztók kapnak kedvezményt.
Berecskereki
2014. május 12. 19:55
Ezekkel a számításokkal az a probléma, hogy egy sor dolgot nem vesznek figyelembe. Ilyen többek között: - az élettartam - folyamatosság biztosítása és ehhez kiegészítő beruházások - igénybe vett terület - környezeti tényezők - átállás költsége és időszükséglete Németországban az atomerőművek leszerelésének költsége blokkonként mintegy egymilliárd euró, plusz ezek elhelyezése tárolása. Valakinek azt is meg kell fizetni. Így vagy az állam álja az adózók pénzéből, vagy belekalkulálják a villamos energia árába. A szél és naperőműveknek az élettartama átlagosan 25 év körül van, ezzel szemben az atomerőműé a kétszerese, felújítással a háromszorosa is lehet. A szél és napenergia erőművek beruházási kereslete megugrása pedig az építésnél árnövekedéshez vezet. Mindezek alapján legalább olyan kétséges – ha nem jobban – hogy Németország nyerni fog az átállással, mint az; Magyarország veszteni fog a Paksi beruházással. Egy biztos rövidebb- hosszabb távon a szél- és naperőműveket építő cégek fognak hatalmas profithoz jutni, melyet a fogyasztó fog megfizetni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!