Juncker: Öt évig szünet várható az EU bővítésében

2014. április 23. 20:04

Szünet várható az Európai Unió bővítési folyamatában a következő öt évben – jelentette ki szerdán Brüsszelben Jean-Claude Juncker volt luxembourgi miniszterelnök, az Európai Néppárt jelöltje az Európai Bizottság elnöki tisztségére.

2014. április 23. 20:04

Szünet várható az Európai Unió bővítési folyamatában a következő öt évben – vélekedett szerdán Brüsszelben Jean-Claude Juncker volt luxembourgi miniszterelnök, aki a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt jelöltje az Európai Bizottság elnöki tisztségére.

Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény vezetőjét – az EU jelenleg hatályos alapszerződése, a Lisszaboni Szerződés értelmében – a tagállamok vezetőinek javaslata alapján, ám a május 22. és 25. között tartandó európai parlamenti választások eredményének figyelembe vételével fogja megválasztani az EP. Vagyis a bizottság új elnökének maga mögött kell majd tudnia az EP többségi támogatását. A néppárti Juncker legerősebb kihívója az európai szocialisták és szociáldemokraták színeiben a német Martin Schulz, az EP eddigi elnöke. 
 
Szerdai sajtótájékoztatóján Juncker úgy vélekedett, hogy a nyáron megalakuló, új összetételű Európai Bizottság hivatali ideje alatt, vagyis a 2019-ig terjedő időszakban nem fog növekedni a jelenleg 28 országot magában foglaló EU tagállamainak száma.
 
Az európai integráció kiteljesítésének foghíjas mivolta leginkább a Nyugat-Balkánon érzékelhető. A térség legfontosabb országa, Szerbia azonban még csak néhány hónapja kezdte meg – előreláthatólag legkevesebb négy-öt évig tartó – csatlakozási tárgyalássorozatát. 
 
Juncker a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy amennyiben őt választják meg az Európai Bizottság elnökének, akkor az eurózónán belüli integráció erősítésére fog törekedni, egyúttal pedig tisztességes megállapodást kíván kötni Nagy-Britanniával, amely nem csupán a közös fizetőeszközt utasítja el, hanem az ellenőrzés nélküli utazást
lehetővé tevő schengeni övezeti tagságot, valamint az európai ügyészség gondolatát is.
 
„Ezt meg kell tennünk, ha Nagy-Britanniát az EU-ban akarjuk tartani” – mondta.
 

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2014. április 23. 21:44
""2013-ban; Izland, Macedónia, Montenegró, Szerbia és Törökország tagjelöltek; tárgyalások folyamatban""
Berecskereki
2014. április 23. 20:29
Akkor Oroszországot sem veszik fel az EU-ba? ;-)
potyka
2014. április 23. 20:23
Ez rossz hír 5 év és az új belépők fejlettebbek lesznek nálunk, marad a tabella vége a jobban teljesítő hülyék országának! :DDDD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!