Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Készültségbe helyezte az ukrán határ térségében tartózkodó 150 katonáját az orosz hadsereg. A védelmi miniszter szerint ennek semmi köze az ukrán helyzethez.
Készültségbe helyezte 150 ezer egységet Oroszország nyugati határain az ukrán helyzet miatt – írja a BBC. Az orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu szerint a készültség a fekete-tengeri flotta védelmét szolgálja, ami a Krím-félszigethez közel állomásozik.
Szergej Sojgu bejelentése szerint az orosz elnök, Vlagyimir Putyin aki egyben a hadsereg főparancsnoka, arra adott utasítást, hogy az Ukrajnával is határos Nyugati Katonai Körzetben, a Közép-oroszországi Katonai Körzetben, valamint több katonai egységnél hajtsanak végre átfogó ellenőrzést március 3-ig bezárólag. Ennek keretében számos egységet szárazföldi és tengeri hadgyakorlatra vezényeltek. Több mint 150 ezer katonát, 90 repülőgépet, majdnem 880 harckocsit, 1200-nél is több katonai műszaki egységet mozgósítanak ezzel. Kedden két páncélozott jármű vonult be a flotta székhelyére, Szevasztopolba.
Sojgu közölte, hogy intézkedéseket foganatosítanak az orosz fekete-tengeri hadiflotta Krím-félszigeten található létesítményeinek védelmére. Ugyanakkor a miniszter cáfolta, hogy a rendkívüli harckészültségi ellenőrzésnek bármi köze lenne az ukrajnai helyzethez.
Az oroszokat John Kerry amerikai külügyminiszter és Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán államfő is óva intette a katonai beavatkozástól.
Az orosz védelmi miniszter sajtónyilatkozata során beszélt arról, hogy Oroszország ki akarja terjeszteni katonai jelenlétét a világ más régióiban. Azt mondta, hogy tárgyalnak a Seychelle-szigetekkel, Szingapúrral, Nicaraguával és Venezuelával, és az idén újabb egyeztetéseket szeretnének bonyolítani. Szergej Sojgu közölte, hogy az orosz katonai légierőnek a távolsági repülések intenzívebbé válása miatt van szüksége bázisokra, ahol fel tudják tölteni üzemanyaggal a tanker repülőgépeket „vagy az Egyenlítő környékén, vagy más helyeken”. Hozzátette, hogy közel vannak a megállapodáshoz. Moszkva az orosz hadiflottát kiszolgáló újabb kikötőkről is tárgyalásokat folytat több országgal, így Kubával és Vietnámmal, de Ciprussal és Algériával is.