Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Kompromisszumos megállapodás született a jövő évi uniós költségvetésről. A 16 órás vitában az uniós tagállamok kormányait megjelenítő Tanács és az Európai Parlament (EP) küldöttei vettek részt.
Kompromisszumos megoldás született a jövő évi EU-s költségvetésről. A megegyezéssel lehetővé vált lehívni már nagyon várt befektetési forrásokat az európai gazdaság, a tudomány, a települések, a régiók és nem utolsósorban a felsőoktatás számára. A vita 16 órán át tartott az Európa Tanács és az Európai Parlament képviselői között. A megállapodásban nagy szerepe van a soros litván EU-elnökségnek is, akik hozzájárultak az egyetértés kimunkálásához a különböző uniós intézmények között.
A megállapodás értelmében 2014-ben az unió 142,6 milliárd euró erejéig tehet pénzügyi kötelezettségvállalást, és 135,5 milliárd euró lehet a tárgyévi tényleges kifizetések összege. Megállapodtak az idei évre vonatkozó, mindeddig függőben levő tételek kifizetéséről is, nevezetesen 3,9 milliárd euró kohéziós pénzről, valamint a tavaszi árvízkárok kompenzálására szánt 400 millió euróról. A két testületnek az eredeti javaslataikból engedniük kellett valamelyest, de a Parlament engedett többet.
Surján László, az EP kereszténydemokrata alelnöke a megállapodás nyomán kiadott közleményében megállapította, hogy elhárult az utolsó pénzügyi akadály is a 2014-2020-as uniós költségvetési keretek elfogadásának útjából. Az azt megerősítő parlamenti jelentésről az EP költségvetési bizottsága várhatóan most csütörtökön, a plenáris ülés pedig jövő héten szavaz – mondta a KDNP-s politikus.