Lengyelországban is államosítják a manyup-vagyont

2013. szeptember 05. 12:00

Radikálisan átalakítja nyugdíjrendszerét Lengyelország is: a nyugdíjalapok kötvényállományát átveszi az állam, és a magyarországihoz hasonló módon megnyitják a tagoknak visszalépés lehetőségét az állami rendszerbe.

2013. szeptember 05. 12:00

A lengyel kormány nyáron döntött a nyugdíjrendszer átalakításáról, a lehetséges opciók közül végül a legradikálisabbat választották – írja a Reutersre hivatkozva a Portfolio.hu. Donald Tusk kormányfő közlése szerint államosítani fogják a nyugdíjalapok kötvényportfólióját, hogy így csökkentsék az államadósságot. A nyugdíjalapoknál csak a részvényportfólió marad meg, most úgy tűnik, hogy lengyel államkötvényekbe a jövőben nem fektethetnek, a vállalati kötvények lehetősége még megmarad, de azok eddig sem voltak túl népszerűek.

Ezen túlmenően a lengyel kormány eltörölte a kötelező magánnyugdíj-rendszer, a jövőben az önkéntessé válik. A tagoknak három hónapon belül dönteniük kell, hogy maradnak, vagy visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. A magyarországi nyugdíj-államosításhoz hasonlóan itt is akkor kell nyilatkoznia az embereknek, ha maradni akarnak. Ellenkező esetben automatikusan visszakerülnek az állami rendszerbe.

Donald Tusk szerint nincs szó államosításról. Ugyanakkor az Erste kommentárja szerint a lépések után vagy teljesen megszűnik a magánnyugdíj-rendszer Lengyelországban, vagy csak néhány nyugdíjalap marad.

Összesen 140 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. szeptember 05. 15:37
Terjed a "magyar" józan ésszerűség!
gubenc
2013. szeptember 05. 13:56
Alapvetően a kötelező magánnyugdíj pénztárakkal az volt a baj, hogy lényegesen nagyobb jutalékot szedtek, mint nyugaton. És peresze néhányan trükköztek egy kicsit, de azt simán szankcionálhatta volna a PSZAF. Továbbá az államnak jogában állt maximálni a jutalék mértékét. A jutalék plafont le lehetett volna csökkenteni egy ésszerű mértékre. Vagy esetleg lehetett volna idnítani egy kötelező állami nyugdíjpénztárat infláció + 3 % fix hozammal, aki akar lépen át oda, a magánnyugíj pénztárak meg termeljenek több hozamot, ha tudnak. Viszont miután szinpadiasan kirugtuk az IMF-et, és 9 - 10 % kamattal vették csak meg az állampapirjainkat, a kormánynak kellett valamit tennie az adósság elszabadulása ellen, és ők ezt lépték. Én azt gondolom, hogy egy kicsit kevesebb arcoskodással és a nyugíjpénztárak megregulázásával előbbre tartanánk.
gubenc
2013. szeptember 05. 13:43
Alapvetően a dologgal semmi baj nincs, ha az állami pillére átvitt vagyon után valami ésszerű kamatozással nyugíj jogosultság keletkezik. Például lehetne azt mondani, hogy az átvitt vagyont egyéni állami számlára teszik, és ott mindenkori évi inflációval kamatozik. Ebben az esetben azt lehet mondani, hogy a kisajátított vagyon után méltányos kártérítést fizetnek. Nem tudom a lengyeleknél ezzel mi a helyzet. Nálunk viszont elég sokat hallottam a dologról. Először is nálunk az állami pillérbe bevitt összeget az állam csak nyilvántartja. Tehát egyéni nyugdíj számlák tehát de faktó nincsenek. Továbbá az alkotmány szerint az államnak joga van tőlem nyugdíj járulékot szendi, viszont csak törekednie kell arra, hogy nyugdíjat is adjon, tehát nem kötelező adnia. Íme a jogok és kötelességek harmóniája, aminek kapcsán Orbán Viktor annyira dícsérte az új alkotmányt Tusványoson. Én arra tippelek, hogy ezt a Lengyelekkel nem lehetne megcsinálni.
justiceforhungary
2013. szeptember 05. 13:42
Miért vártak eddig ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!