Kényszerkilakoltatás várhat az LMP szerint az erdélyi Verespatak lakosaira, miután a román kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely elhárítja az összes akadályt a helyi aranybánya-beruházás elől. Szél Bernadett és Csiba Katalin,szerdán közleményben szólította fel a magyar kormányt, hogy „ne asszisztáljon a faluromboláshoz”.
Az ellenzéki politikusok szerint a magyar kormánynak, amelyik eddig „csak verbálisan állt ki Verespatak megmentéséért”, minden eszközt be kell vetnie, hogy a román parlament nemet mondjon a tervezetre. Azt írják: a törvénytervezet megvalósítása a gyakorlatban azt jelenti, hogy a román állam érdemi kármentési biztosíték nélkül 200 millió tonna ciános tavat hoz létre, kilakoltatja a helyieket otthonaikból, és a földdel teszi egyenlővé a pótolhatatlan természeti környezetet. Emlékeztettek arra, hogy Áder János EP-képviselőként 2010-ben a cianidos bányászat európai betiltását kezdeményezte Brüsszelben.
A romániai Agerpres hírügynökség kedden közölte, hogy a román kormány törvénytervezetet fogadott el az erdélyi Verespatak térségében megvalósítandó arany- és ezüstérc-kitermeléssel kapcsolatos intézkedésekről. A tervezet a külföldi beruházóval megkötendő új egyezmény elfogadásáról szól, ennek értelmében a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) többségi tulajdonosa több részletben ingyen átadja részvényei 5,69 százalékát a román állam által ellenőrzött kisebbségi tulajdonosnak, így a román állam részesedése eléri a 25 százalékot. A törvénytervezet kiemelt, nemzeti fontosságú közhasznú projektnek nyilvánítja a verespataki beruházást. A befektető vállalja, hogy konzerválja és újjáéleszti a térség kulturális örökségét, biztosítja a környezet védelmét, eltünteti az egykori román állami bányavállalat által okozott szennyezéseket, és hozzájárul a verespataki közösség fenntartható gazdasági és kulturális fejlődéséhez.