Erről csütörtökön Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter beszélt sajtótájékoztatóján. A tárcavezető a döntéséről értesítette az érintett Colorado és Washington kormányzóját. Mindkét államban tavaly novemberben, az elnökválasztással egy időben megtartott népszavazáson legalizálták a marihuánát. A két állam által elfogadott törvények megtorpedózása helyett a szövetségi hatóságok inkább a drogbefolyásoltság alatt történő járművezetést, a marihuánának a fiatalkorúak közötti terjesztését, a szervezett bűnözők általi csempészését és a közterületen történő termesztését fogják az eddiginél szigorúbban üldözni. Erről rendelkeznek egyebek mellett a szerrel kapcsolatos rendvédelmi fellépésre vonatkozó, csütörtökön kiadott új, szigorított irányelvek.
Holder közölte Colorado és Washington államok kormányzójával, hogy az igazságügyi tárca együttműködik majd az államokkal annak érdekében, hogy azok az új szövetségi irányelvek prioritásaival összhangban álló jogszabályokat fogadjanak el. A szövetségi állam fenntartja magának azt a jogot, hogy megpróbálja érvényteleníteni a helyi jogszabályokat, ha a hatóságok ismétlődő törvénysértéseket állapítanak meg.
A szövetségi hatóságok az új irányelvek értelmében ezentúl csak akkor lépnek fel az általuk túlságosan nagynak és jövedelmezőnek ítélt gyógyászati marihuána-forgalmazók ellen, ha egyéb törvénytelenséget is tapasztalnak. A változások nem érintik a pénzmosásra vonatkozó előírásokat, s emiatt a bankoknak a marihuána-termesztőkkel és -terjesztőkkel való együttműködése továbbra is kényes kérdés marad, ám az igazságügyi minisztérium tájékoztatása szerint addig nem indítanak majd eljárást a pénzügyi szolgáltatók ellen, amíg azok nem szegik meg a most kiadott prioritásokat.
Az Egyesült Államokban eddig 19 állam és a szövetségi fővárost magában foglaló Columbia kerület legalizálta valamilyen formában a marihuána használatát, elsősorban gyógyászati célokra.