Jövő szeptemberben dönt Skócia a függetlenségről

2013. március 21. 16:46

2014. szeptember 18-ára írta ki a népszavazást Skócia függetlenségéről a skót kormány – jelentette be csütörtökön a kabinet feje az edinburghi parlamentben. Az eddig is ismert volt, hogy a népszavazást jövőre tartják, de a pontos dátumot csak most ismertette Alex Salmond. A skót kormányfő az időpontot bejelentő felszólalásában „történelmi napnak” minősítette a referendum dátumát.

2013. március 21. 16:46

A brit és a skót kormány tavaly októberben aláírt megállapodása alapján a népszavazáson egyetlen, egyszerű választást lehetővé tévő kérdésre kell majd válaszolni, amely úgy szól, hogy a skót választók akarják-e hazájuk függetlenné válását, vagy sem. A szavazólapon egy „igen” és egy „nem” választ lehet majd bejelölni.

Salmond, a Skóciát a 2011. májusi tartományi választások óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője tavaly januárban hirdette meg hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben népszavazást kíván tartani függetlenségéről. A referendum éve jelképes jelentőségű, 2014-ben lesz ugyanis a hétszázadik évfordulója az 1314-ben, Bannockburn mezején megvívott csatának, amelyben Robert de Bruce skót király néhány ezres serege megsemmisítő vereséget mért II. Eduárd angol uralkodó sokszoros túlerőben lévő haderejére. Ezt a skót történetírás az angol hódítási kísérletek ellen folytatott háborúk legnagyobb skót katonai diadalaként tartja számon. A két királyság hivatalosan végül csak 1707-ben, a londoni és az edinburghi parlament által kölcsönösen szentesített uniótörvények alapján egyesült. A skót kormány által meghirdetett népszavazáson ennek a három évszázados uniónak a sorsáról kell majd dönteni.

Az elszakadást pártolók esetleges sikere számos nagy horderejű érdekütközés lehetőségét vetíti előre. Salmond a referendumot meghirdető tavalyi januári bejelentésében közölte például, hogy Skócia területén a függetlenné válás után nem lehetnének nukleáris fegyverek. Ez elvileg azt jelentené, hogy a brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó tengeralattjárók, amelyek jelenleg Skóciában állomásoznak, többé nem köthetnének ki a brit királyi haditengerészet skóciai támaszpontjain. Skócia emellett igényt tart az északi-tengeri olaj- és földgázmezők brit szektorában kitermelt nyersanyagokra is; ez a függetlenségi mozgalom kampányának egyik alapeleme. A hivatalos londoni álláspont szerint azonban Skócia gazdaságilag ezzel együtt is meglehetősen rosszul járna a kiválással, és ez a brit kormány egyik fő érve a skót függetlenség elleni kampányban.

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2013. március 21. 21:48
Hajrá skótok! Zavarjátok el az angolokat és ne higgyetek nekik! Az északi tengeri olaj skóciát illeti.
Kristóf
2013. március 21. 19:34
Hajrá skótok.Én drukkolok nekik,hogy függetlenek legyenek. Ott a baloldal áll a nemzeti függetlenségi harc élén. Skóciában a balközép Nemzeti párt nyerte a választást,a második a munkáspárt lett,a konzervatívok csak a harmadikok.A függetlenség mellett van még a zöld párt és a radikális bal. A skótok jó arcok.
Basiliscus
2013. március 21. 17:37
Mikor Katalónia elszakadást emlegetett az EU azzal fenygetőzött, hogy új államnak nem jár automatikusan a tagság. Most erről nem olvasni.
*ufó*
2013. március 21. 17:24
--A szavazólapon egy „igen” és egy „nem” választ lehet majd bejelölni.-- de hiszen akkor egál lesz ! a "vagy" szót kellene elhelyezni valahova, de hogy hova, azt én se nem tom, hála a scotch-nak :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!