Szociális vészhelyzetről beszélt Barroso

2012. szeptember 06. 12:35

Az Európai Bizottság elnöke szociális vészhelyzetről beszélt csütörtökön Brüsszelben. José Manuel Barroso leszögezte, hogy nemcsak pénzügyi, hanem bizalmi válság is van, mert az utóbbi ötven évben először az európaiak most bizonytalansággal és nem a jobb élet reményében tekintenek a jövőbe.

2012. szeptember 06. 12:35

Szociális vészhelyzetről beszélt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Jobs4Europe konferencián csütörtökön Brüsszelben, amelyen a munkahelyteremtés fontosságát hangsúlyozták uniós vezetők. Barroso leszögezte, hogy nemcsak pénzügyi, hanem bizalmi válság is van, mert az utóbbi ötven évben először az európaiak most bizonytalansággal és nem a jobb élet reményében tekintenek a jövőbe. Aggasztónak nevezte, hogy nőtt a munkanélküliség az unióban és az eurózónában, és ráadásul egyenlőtlenül oszlik meg a tagállamok között. A szociálpolitika tagállami hatáskör, de – mondta az Európai Bizottság elnöke – nem tudja elképzelni, hogy a közösségi politikáknak ne legyen szociális dimenziója.

„Elfelejtjük, hogy van akinek nincs mit ennie? Elfelejtjük, hogy helyenként szociális vészhelyzet van? Hunyjunk szemet efölött?” – tette fel a kérdést José Manuel Barroso. A bizottság elnöke a konferencián arról is beszélt, hogy az európai fiatalok negyede képtelen elhelyezkedni, a hosszú távú munkanélküliség gyorsan nő, s ez azt mutatja, hogy gyenge az uniós munkaerőpiac, mert a megszűnt állásokat nem tudja pótolni. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a foglalkoztatás minősége is romlik. A bizottság adatai szerint a foglalkoztatottak 8,4 százaléka a szegénységi küszöb alatt él - mutatott rá. Barroso a munkaerő-áramlás szabadságának fontosságát hangsúlyozta, egy valódi közös európai munkaerőpiac megteremtését sürgette.

Teljessé kell tenni a Gazdasági és Monetáris Uniót, és mélyíteni kell az integrációt – hangsúlyozta. Hozzátette: vannak, akik úgy vélik, hogy a versenyképességet a szociális rendszer rovására kell javítani, de ő ezzel nem ért egyet. „Alkalmazkodni kell, reformokat kell végrehajtani, de nem szabad kockára tenni a lisszaboni szerződésben is rögzített szociális piacgazdaság rendszerét” – szögezte le Barroso a konferencián, és reményét fejezte ki, hogy a holnap Európája erősebb lesz, mint valaha volt. A Job4Europe konferenciát több uniós politikus és szakember is az Európai Bizottság idei legfontosabb eseményének nevezte, mert 2008 óta a munkanélküliség 7-ről 10,4 százalékra emelkedett az Európai Unióban, az eurózónában pedig jelenleg 11,2 százalék az állástalanok aránya. Ez uniós szinten 25, az eurózónában 18 millió munkanélkülit jelent, ami a bizottság szerint a közép és hosszú távú stabilitást is fenyegeti. A bizottság közleménye ismerteti, hogy 2011-ben 10 millió fölé emelkedett a tartósan munkanélküliek száma és 116 millió embert fenyeget a szegénység vagy a társadalomból való kiszorulás veszélye.

A munkahelyteremtés kulcskérdés, dinamikus európai munkaerőpiacra van szükség, a foglalkoztatáspolitikának pedig helyet kell kapnia az uniós irányítás szintjén, hogy a szociális és foglalkoztatási kérdések ne szorulhassanak háttérbe a gazdasági szempontokkal szemben – állapítja meg elemzésében az Európai Bizottság, a konferencia házigazdája.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2012. szeptember 06. 14:06
Lejöhetne már az unió a szociális piacgazdaság nevű szerről...
felfújta a szél
2012. szeptember 06. 13:52
Még nagyobb a baj mint akár Cohn-Bendit is gondolta volna: Orbán befolyása alá került Barroso Itt már a Milla is kevés, legalább egy Százmillásra volna szükség Ejrópa megmentéséhez
ördöngös pepecselés
2012. szeptember 06. 13:51
azért kiváncsi vagyok arra a pillanatra amikor Barroso EU szinten szembefordul azokkal akik olcsó bérért viszik kinába a munkát esetleg adót szorgalmaz az így keletkezett extraprofitjukra. (szerintem nem lesz ilyen)
Selamat
2012. szeptember 06. 12:59
Barroso is csak az EU egyik hülyéje! A többivel együtt, akiknek Orbánék már évek óta mondják, hogy baj van, de eleddig hiába. MOst meg, csak úgy, magától rájött Barroso arra, hogy baj van. Pedig évekig nézte, és támogatta azt, hogy gyurcsányék tönkretegyék az egyik, legjobban húzó országot. De még abból sem jöttek rá, hogy baj van babám... Valami ritka nagyeszűek ezek az EU-s balosok is. Létezhet, hogy van olyan genetikai bukfenc, ami meghatározza, hogy kiből lesz álbaloldali, meg álliberális politikus?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!