Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A várakozások szerint a jövő héten fognak dönteni az EU-tagországok külügyminiszterei a Mianmar elleni szankciók felfüggesztéséről.
Várhatóan az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei jövő héten döntenek arról, hogy a fegyverembargó kivételével felfüggesztik a Mianmar elleni uniós szankciókat - jelezték diplomáciai források csütörtökön Brüsszelben. A témában a nem hivatalos közlések szerint alacsonyabb szinten már megállapodás született az uniós országok között. Az EU a több évtizedes katonai diktatúrát követő reformfolyamatban kívánja ekképpen ösztönözni az egykori Burmát.
A végleges döntés a külügyminiszterek hétfői luxemburgi találkozóján várható. Az unió egyebek között utazási tilalmat és az unióban található vagyon hozzáférésének tilalmát tartja érvényben több száz mianmari személy, vállalat és szervezet ellen. Megfigyelők szerint gyors hatása lehet a bányászati és fakereskedelmi szankciók felfüggesztésének.
Az EU tavaly óta már több ízben enyhített az ázsiai országot sújtó büntetőintézkedéseken. Mindazonáltal most sem végleges feloldásról van szó, hanem — várhatóan egyéves — felfüggesztéséről. Ennek célja az, hogy a nemzetközi közösség szükség esetén továbbra is nyomást tudjon gyakorolni az országra a demokratikus átmenet folytatásának érdekében. Brüsszeli jelentések szerint az uniós törekvéseket a mianmari ellenzék sokat szenvedett, Nobel-békedíjas vezetője, Ang Szán Szu Csí is támogatta.