Ezt is megértük: Nyugat-Európa lezárja a határait a szír bevándorlók előtt!
A legtöbb nyugat-európai országban már nem dívik a Willkommenskultur, a nyitott gondokodást felváltotta a hűvös pragmatizmus.
Hetvenöt éves korában elhunyt Václav Havel, volt csehszlovák, majd cseh államfő, drámaíró és nemzetközi hírű emberi jogi harcos - jelentette vasárnap a közszolgálati cseh televízió.
Hosszú betegség után, vasárnap reggel az Óriáshegységben (Krkonose) lévő, Hrádecek néven ismert üdülőjében hunyt el Václav Havel, a rendszerváltás utáni Csehszlovákia, majd Csehország első elnöke. Személyi titkára szerint álmában érte a halál; felesége, Dagmar és egy szerzetesnővér voltak mellette, akik gondozták - tette hozzá.
Havelnak évek óta súlyos egészségügyi problémái voltak, s az utóbbi félévben szinte minden programját lemondta. Legutóbb egy hete jelent meg a nyilvánosság előtt, amikor Prágában a dalai lámával találkozott.
Petr Necas cseh miniszterelnök kijelentette: Václav Havel halála nagy veszteség a Cseh Köztársaság számára. Leszögezte, személyesen nagyon tisztelte az elhunyt politikust, s Havel az állam részéről a legmagasabb elismerést és megbecsülést érdemli.
Frissítés
„Václav Havel az újkori cseh állam jelképévé vált” – jelentette ki Václav Klaus cseh köztársasági elnök vasárnap délutáni televíziós beszédében elődje halálára reagálva. „Súlyos egészségi állapotát ismertük, de ennek ellenére ez a hír az, amelyet nem mertünk elfogadni” – mutatott rá. Aláhúzta: Havel szinte hősiesen küzdött egészségügyi problémáival.
A cseh államfők székhelyén, a prágai Várban kitűzték a fekete lobogót. Hétfőn délelőtt tíz órától a Hradzsinban a lakosság is aláírhatja a részvéti íveket.