Euró: Spanyol- és Olaszország inog?

2011. július 12. 14:06

Most már az a kérdés, hogy Olaszország és Spanyolország benn tud-e maradni a valutaunióban - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. Meredeken drágultak az euróövezeti államok államadósságának törlesztéskockázati biztosítási tranzakciói.

2011. július 12. 14:06

Görögország törlesztésképtelenné válása és „valószínű kimenekülése” az euróövezetből „elkerülhetetlennek” tűnik, és most már inkább az a kérdés, hogy a két sokkal nagyobb déli tagállam, Olaszország és Spanyolország benn tud-e maradni a valutaunióban - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

A keddi londoni kereskedésben meredeken drágultak az euróövezeti és más EU-tagállamok államadósságának törlesztéskockázati biztosítási tranzakciói, jelezve a görög járványveszéllyel kapcsolatban kiújult piaci félelmeket. A CMA DataVision londoni piaci adatszolgáltató csoport szakelemzőinek kimutatása szerint Olaszország nem törlesztővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek díja csaknem a kétszerese a hónap elején mért, 170 bázispont körüli olasz CDS-árazásoknak.

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Koko
2011. július 13. 11:13
Nem volt még ilyen nehéz helyzetben az Európai Unió soha. A közös pénzt használó tagállamok egy részének teljes eladósodása nagy borulással fenyeget. Vagy szétesik az egységes piac, vagy pedig az EU nemzeti kormányai nem maradnak többek helyi önkormányzatoknál, és a legfontosabb ügyek irányítása Brüsszelbe kerül. Egyik út sem látszik megnyugtatónak. Az unió mostani válsága arról szól, hogy egyértelműen kiderült: azoknak lett igaza, akik már a közös pénz ötletének felmerülésekor szóltak, hogy közös gazdaságpolitika nélkül őrültség közös pénzt használni. Ha viszont közös lesz a gazdaságpolitika, akkor hirtelen USA-szintű szövetséggé kell kovácsolni a különböző nyelvű és kultúrájú tagállamokat.
Kosinva
2011. július 13. 08:24
Az Európai Unióval egyetlen egy baj van, ha itt a rendszer bukik, akkor azt mindenki megszívja, nagyok kevésbé, a kicsik és közepesek nagyon. Ha meg a rendszer életben marad, jön a föderáció, EU kormánnyal, EU pártokkal, EU irányítással és majdnem minden EU lesz egy idő után, kivéve a kultúra, ami valakiknek nem tetszik (pl. Jobbik) és valakiknek tetszik.
abraka
2011. július 13. 08:12
"Az Európai Únió erősebb mint fél évvel korábban." Orbán, záróbeszéd.
egysegelem
2011. július 13. 07:38
Vicces, hogy mindenki gorogorszagot sajnalja, es valamifele osszeeskuvest lat a hatterben, de senki nem kerdezi meg, miert kellett az elmult 20 evben a goroknek hazudni az adottaguk mertekerol. Nem az EUval vagy az Euroval van a problema, hanem egyszeruen nem kell tobbet kolteni, mint amit az orszag megtermel. Ennyi. A politikuskonak oda kell allni es azt mondani nem lesz ber es nyugdij emeles, mert nem tudjuk kitermelni. Csak ezt senki sem meri megmondani, mert akkor biztos a masik part fog nyerni, mert az majd tovabb hazudik, hogy csak akarni kell es menni fog. Ameddig ezt a jatekot tovabb jatszak a politikusok, es nem neznek szembe es nem szembesitenek mindenkit a realitassal, addig csak halmozodni fog az adossag.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!