Kadhafiék stratégiai várost foglaltak vissza

2011. március 30. 16:23

A Kadhafihoz hű erők szerda délelőtt visszafoglalták Rasz Lanufot, a líbiai kőolajexportban is fontos szerepet játszó, stratégiai fontosságú kikötővárost. A lázadók kezdenek fáradni és úgy érzik, a Nyugat magukra hagyta őket - írja a Népszabadság.

2011. március 30. 16:23

A Kadhafihoz hű erők szerda délelőtt visszafoglalták a stratégiai fontosságú kikötővárost Rasz Lanufot. A lázadók kénytelenek voltak visszavonulni. Szemtanúk szerint a lázadók között pánik tört ki, miután tudomásul kellett venniük, hogy a nyugati szövetség légiereje nem siet a segítségükre.

Szerdára virradóra ugyanis kevesebb bevetést hajtottak végre a líbiai légtérben. A Guardian tudósítója szerint a lázadók dühösek, és úgy érzik, a Nyugat magukra hagyta őket. A tudósító szerint a lázadók fáradnak: hetek óta ugyanazon a tengerparti úton mennek előre, majd menekülnek vissza, amikor a kormányerők kerekednek felül.

Az amerikai kormány nem zárja ki a líbiai felkelők felfegyverzését mint olyan eszközt, amely elősegítheti Moammer Kadhafi több mint négy évtizedes kormányzásának végét - jelentette ki kedden a CBS televíziónak nyilatkozva Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet. Rice szerint Kadhafi nem adta jelét annak, hogy folytatódó nemzetközi nyomás nélkül hajlandó lenne távozni a hatalomból. Az USA mindenesetre óvatos, ezért különmegbízottakat küld Bengáziba, hogy kiderítse, kik a lázadók és érdemes-e nekik fegyert adni. A Guardian Líbiában tartózkodó tudósítója szerint semmilyen jele annak, hogy az Al-Kaida aktívan támogatná a felkelőket.

Londonban Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azt közölte, szerinte az ENSZ 1973-as határozata alapján törvényes lenne a felkelők felfegyverzése. Korábban John McCain is felszólította az amerikai kormányt, hogy fegyverezze fel a líbiai ellenzéket. A republikánus szenátor most pedig bírálta Obamát, amiért a Kadhafi-rendszer ellen folyó katonai műveleteket a civilek és a humanitárius segélyezés védelmére korlátozza.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Himalája
2011. március 31. 13:49
"Azon tessék elgondolkodni, a saját arab(!) diktátortársai miért akarnak megszabadulni tőle a legelső lehetőségnél.! Azt nem tudom. De pld. Katar, ahol pld. az Al Jazeera működik, már tegnap felaájánlotta a lázadóknak, hogy segít eladni az olajat. És mmit tesz isten, ma Katar bejelentette, hogy gépeivel segit a NATO-nak a líbiai légtérzár felügyelésében.
vizipipa
2011. március 31. 13:17
Kadhafiról mi nem tudunk túl sokat. Azon tessék elgondolkodni, a saját arab(!) diktátortársai miért akarnak megszabadulni tőle a legelső lehetőségnél. EU, USA meg stb., az csak hab a tortán.
kamasuka
2011. március 31. 08:31
http://index.hu/kulfold/2011/03/31/kiderult_obama_titka/ Ennyit a "spontán" afrikai forradalmakról ... "a CIA már több mint egy tucat ügynököt küldött Líbiába" Ki tudja, hogy hány orosz és kínai ügynök működött Afrikában még azelőtt, hogy az amerikaiak is odamentek tüzet oltani?
Peter252
2011. március 30. 20:08
Nagy szégyene ez az USA nak és a többi, brit, francia, stb országnak, hogy nem tudták megállítani Kadhafit , aki napokon belül lerohanja Bengázit is, az USA gyakorlatilag 2 napja csak néz és nem bombáz,..., ez nagy presztizsveszteség, szinte Vietnam óta a legnagyobb, ...de az ő szégyenük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!