Belebukhat a pancserpuccsába a dél-koreai elnök
Pedig már bocsánatot is kért a balul sikerült kísérletért.
Tovább nőtt a feszültség a két Korea között, mindkét ország készenlétbe helyezte fegyveres erőit. A mostani válság azután robbant ki, hogy bebizonyosodott, észak-koreai torpedó süllyesztette el még egy hónappal ezelőtt a déli Csohan nevű hadihajót.
Egyre feszültebb a helyzet a Koreai-félsziget két állama között. Mindkét ország hadseregét készenlétbe helyezték, miután a demokratikus Dél-Korea nagyszabású tengeralattjáró-elhárító hadgyakorlatba kezdett északi szomszédja partjai közelében. A korábban elsüllyesztett dél-koreai Csohan hadihajó katasztrófájáról folytatott nemzetközi vizsgálat egyértelműen kijelentette, a támadásért az északiak a felelősek. Erre válaszolt a szöuli kormány, ahol a main kívül még két gyakorlatot terveznek - közösen az Egyesült Államokkal. A Csohan elsüllyesztésekor 46 matróz veszett a tengerbe.
A megoldás kulcsa Peking kezében lehet - azonban a kínai kormány az Észak-Koreával kapcsolatos ügyekben nem szokott hirtelen dönteni. „Ez nagyon bonyolult kérdés, nincs közvetlen információnk. Jelenleg komolyan és körültekintően tanulmányozzuk a helyzetet, értékeljük az összes féltől befutó tájékoztatást. A kérdés fontosságának megfelelően, objektív és igazságos módon fogjuk kezelni ezt az ügyet” - nyilatkozott a népköztársaság külügyminiszter-helyettese. Kína ugyanis Észak-Korea katonai szövetségese és legfontosabb gazdasági partnere, főként miután a jelenlegi válság egyik első lépéseként Szöul felfüggesztette szinte összes gazdasági kapcsolatát Phenjannnal. Peking mindezek ellenére fontos gazdasági partnere Szöulnak is.