A házasságok közel harmada válással végződik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint: tavaly 17 500 házaspár döntött úgy, hogy külön folytatja. A válás egyértelmű krízishelyzet, amikor is a lelki és érzelmi nehézségeken túl a vagyon és az esetleges hitelek ügyében is dűlőre kell jutniuk a feleknek. Azokra a válófélben lévő párokra pedig extra teher hárul, akik éltek az egyébként valóban nagy segítséget jelentő családtámogatási ellátásokkal. Ezek ugyanis
válás esetén tartozássá, kedvezményes hitel piaci hitellé válhatnak,
ami pedig jelentős plusz költséget ró az egyébként a válás miatt elviselhetetlennek tűnő gondokkal szembenéző egykori párokra. Alábbi cikkünkben szakértőt kérdeztünk arról, hogy mi lesz azokkal, akik felvették a Családi Otthonteremtési Kedvezményt (CSOK). Arról is írunk, hogyan változtak a minap a szabályok egy új rendelkezéssel.
„A volt házastársak a házasságfelbontás tényét kötelesek a házasságot felbontó bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 30 napon belül a kormányhivatalnak bejelenteni” – emeli ki a családtámogatással élő, majd a válás mellett döntő fiatalok első teendőjét dr. Vidákovics Béla Zsolt ügyvéd a Mandinernek. Mint hozzáteszi, a házasság felbontása esetén, ha a volt házastársak a közös lakásukat, amelyre a CSOK-ot felvették, elidegenítik, úgy az igénybe vett családi otthonteremtési kedvezményt kamatokkal terhelten vissza kell fizetniük.
Amennyiben azonban a házasság felbontása esetén az egyik fél a másik féltől megszerzi a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételével épített vagy vásárolt lakás tulajdonjogát, és nála helyezik el azokat a gyermekeket, akikre tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igénybe vették,
úgy a tulajdoni részét elidegenítő felet visszafizetési kötelezettség nem terheli.
Van olyan eset is, amikor a támogatott személy a lakásának egy részét idegeníti el, ilyenkor a családi otthonteremtési kedvezmény összegének csak az elidegenítésre kerülő tulajdoni hányadra jutó arányos részét kell visszafizetni – hangsúlyozta a válóperes ügyvéd. A CSOK-ot nemcsak házasok, de élettársak is igénybe vehetik, ha az ő életközösségük véget ér, ugyanazon szabályok vonatkoznak rájuk, mint a házasokra.