Újabb járványveszélyes vírust azonosítottak Magyarországon – jelent meg reggel az Indexen az ijesztő hír. A portál a MedicalXpress orvosi szaklapra hivatkozva írta meg: az ebola veszélyes rokona, az úgynevezett Lloviut-vírus már magyarországi denevérekben is kimutatható. Hogy első kézből tájékozódjunk, a Mandiner megkereste Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetemen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium virológus kutatóját, aki egyben a szóban forgó tanulmány és kutatás vezetője is.
„Nem, ez nem egy járványveszélyes vírus”
– szögezi le rögtön az elején. Mint kifejti, a pécsi laborban nagyságrendileg jelenleg is vagy húsz olyan kutatás zajlik, amelynek a középpontjában azok a természetben előforduló vírusok állnak, amik – úgynevezett zoonózisok, vagyis tudnak állatról emberre terjedni. „Ám itt jön a csavar, hiszen ennek a terjedésnek különféle szintjei vannak” – hangsúlyozza a kutató. Mint mondja, a koronavírusnál megtanultuk, hogy ahhoz, hogy valami járványt okozzon, alapfeltétel a sikeres átugrás állatról emberre, majd a hatékony emberről emberre terjedés, de még ezen túl is szükség van egyéb paraméterekre, hogy az adott vírus pusztíthasson.
„Ijesztően hangozhat, hogy egy ebolavírushoz hasonló vírust találtunk Magyarországon, de a lényeg és az egész kutatás kerete kimaradt az írásból, ami pedig problémás” – hangsúlyozza. Mint rámutat: a kutatás során valóban megfigyelték, hogy a szóban forgó vírus
flaskában képes emberi sejteket fertőzni, csakhogy ez még nem elég ahhoz, hogy bármiféle megbetegedést is okozzon.
Számtalan vírus képes tünetmentes fertőzésre emberekben, egyébként az ebolavírusok közé tartozó Reston vírus is ilyen.
A Virológiai Nemzeti Laboratórium részvételével ezt is vizsgálták a kutatók, egy másik tanulmányban, amely a Plos Pathogens lapban jelent meg. Itt kimutatták, hogy annak ellenére, hogy laboratóriumban képes emberi sejtek fertőzésére, mégsem indítja el azokat a káros folyamatokat, amelyek például az ebola esetében a sokak által ismert szörnyű tünetekhez vezetnek. Ez az immunmechanizmus egyébként részben hasonló a koronavírusnál már ismert citokinviharhoz, csak itt bizonyos immunsejtek túlműködése indít láncreakciót. Vagyis hiába nagy a látszólagos hasonlóság az ebola és Lloviut-vírus között, utóbbi a jelenlegi ismeretek alapján nem képes ahhoz hasonló megbetegedést okozni. Az említett két tanulmányban ezt sikerült kimutatnia Kemenesi csapatának, együttműködve amerikai, svájci és belga kutatókkal valamint a Simon Scott és Nigel Temperton által irányított Medway School of Pharmacy kutatóival. Tény tehát, hogy a Lloviut-vírus flaskában be tud jutni az emberi sejtekbe, de nem képes a betegséghez szükséges komoly reakciót kiváltani.