Tompos Kátya 7/B-s tanuló emlékére
Tizenkét évesen döntötte el, hogy színésznő lesz. Két tucat ember volt a nagy pillanat tanúja – nem tudtuk, hogy egy nagy pálya lesz belőle, ahogy azt sem, hogy ilyen tragikusan rövid.
„Kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy megkérdezzük az ellenzék által delegált bizottsági tagokat, láttak-e bármilyen visszásságot, és egyikük sem panaszkodott ilyenre” – mondja lapunknak a Nazione Futura olasz konzervatív mozgalom vezetője, aki választási megfigyelőként vett részt a magyarországi választáson. Francesco Giubilei szerint a voksolás menete „normális” volt. Interjúnk.
Hova jutott el választási megfigyelőként, hány szavazókört tudott személyesen megnézni?
Hatan-heten érkeztünk Olaszországból, és két csoportra váltunk, az én csoportom sok budapesti szavazókört nézett meg, elsősorban a XI. kerületben, de fél tucat vidéki településre is eljutottunk, mint például Nagykőrösre, Nyársapátra vagy Csemőre.
Megnézni, hogy a falvakban hogyan működik a voksolás. Nagyon sok emberrel beszéltünk.
Mit vizsgáltak, mire voltak kíváncsiak?
Nagyon sok fiatallal beszéltünk, engem elsősorban egyébként a magyar fiatalok szavazási hajlandósága, preferenciái érdekeltek. Kérdéseket tettünk fel a működéssel kapcsolatban a különböző szavazókörök bizottsági tagjainak. Jó alaposan kikérdezgettük őket. Általában héttagú bizottságokkal találkoztunk, ahol jelen voltak a kormánypártok és az ellenzék delegáltjai, illetve független szavazóbiztosok. Egyenként megkérdeztük őket, hogy tapasztaltak-e bármilyen visszaélést, bármilyen rendellenességet a voksolás során, és senki közülük nem jelzett nekünk ilyet. Azt láttuk, hogy a voksolás menete teljesen normális volt.
Az, hogy a pártok delegáltjai kontrollálják a szavazás menetét, és független tagok is ott ülnek, ön szerint elegendő garancia, hogy tisztességes módon zajlott le a voksolás?
Amit mi láttunk, az alapján azt kell mondjam, hogy
Persze, a csoportom és a másik olasz megfigyelői csapat nem tudta átpásztázni az egész magyarországi lebonyolítást, de a szúrópróbaszerűen általunk megnézett szavazókörökben rendben zajlott a voksolás. Viszont minden helyen kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy megkérdezzük az ellenzék által delegált bizottsági tagot, hogy látott-e bármilyen visszásságot, és egyikük sem panaszkodott ilyenre. Emiatt azt gondolom, hogy szabad és tisztességes módon rendezték meg a választást.
Hasonló a magyar rendszer az olaszhoz?
Hasonló. Persze vannak különbségek, de az összkép nagyon hasonló.
Az EBESZ több kritikát fogalmazott meg a magyarországi választások egyenlő feltételeivel kapcsolatban. Ön is ismeri a jelentéseket. Mi a véleménye a megállapításokról?
Nem először járok Magyarországon, ismerem a magyar történelmet, vendégoktatóként hónapokat töltöttem itt, nemcsak Budapesten jártam, hanem több vidéki helyen is, ezért van első kézből tapasztalatom a magyarországi állapotokról. És olvasom a Magyarországról írt cikkeket külföldön, az olasz és más sajtóban megjelent írásokat. Ezek nagy része mélyen kritikus a magyar kormánnyal és Orbánnal. Ha a magyar sajtót nézem, rengeteg kormányt ellenőrző, bíráló írást látok, sok ellenzéki hangvitelű média, internetes portál működik Magyarországon, vagyis van sajtószabadság, a kritikus cikkek széles körben olvashatók a magyar sajtóban. Van véleményszabadság, hiszen
Még egyszer: éltem Magyarországon, tudom, hogy nincs olyan, hogy valaki nem írhat meg valamit.
De mi a véleménye az EBESZ bírálatairól? A kormány szimpatizánsai szerint mindig lejt a pálya, a szervezet nemzetközi megfigyelői nem kiegyensúlyozott véleményt fogalmaznak meg a magyar választással kapcsolatban.
Számomra az EBESZ hozzáállásban az volt a furcsa, hogy még a választások előtt kiadott egy időközi jelentést, amelyben akár a választási csalás lehetőségét is meglebegtette. Én viszont nem értem, hogy előre miért kell ilyent állítani. Választások előtt néhány nappal ilyet állítani nem túl bölcs megfigyelői, szakmai lépés. 900 nemzetközi választási megfigyelő érkezett Magyarországra, köztük politikai pártok delegáltjai, többségükben olyan emberek, akik ideológiailag a magyar kormánnyal ellentétes nézeteket képviselnek, köztük olyanok, akik korábban cikkekben, tanulmányokban bírálták a magyar kormányt.
Mi részben azért érkeztünk, hogy a választás értékelése is szabad és tisztességes legyen.
Önt érte-e bármilyen kísérlet, hogy választási megfigyelői tevékenységében a kormány iránt megengedőbb legyen?
Nem volt ilyen kísérlet. Ha látnánk visszaélésekre utaló jeleket, senki nem tudná azt mondani, hogy ne merjük nyilvánosan elmondani. Ha láttunk volna ilyet, el is mondtuk volna.
Fotók: Gyurkovits Tamás