Tajvan vasárnap riasztotta légierejét Kína újbóli katonai tevékenysége miatt. A minisztérium közölte, hogy a légtérsértő műveletben tíz darab J-16-os és négy Szu-30-as típusú vadászgép, valamint egy tengeralattjáró elhárításra használt harci repülő mellett négy darab – nukleáris eszközök hordozására képes – H-6 jelű nagy hatótávolságú csapásmérő kínai repülőgép vett részt.
Rendszeresek a hadgyakorlatok a sziget közelében
Elmondták, hogy elriasztásukra riasztották a tajvani légierőt, miközben a légvédelem nyomon követte az akciót.
Kína saját területének tekinti a 23 millió lakosú Tajvant, és diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni mozgásterét
a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz vele szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében, rendszerint a Tajpej fennhatósága alá tartozó délnyugati fekvésű Pratas-szigetek térségében. Legutóbb június 15-én került sor egy nagyobb légtérsértő műveletre.
Akkor a kínai légierő 28 gépe hatolt be Tajvan légvédelmi azonosító zónájába.
Az Egyesült Államok a legnagyobb fegyverbeszállító
Az Egyesült Államok a legtöbb országhoz hasonlóan nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal, ugyanakkor hallgatólagosan garantálja a sziget biztonságát a helyi vezetés legnagyobb fegyverbeszállítójaként. Kína álláspontja szerint azért van szükség az ilyen jellegű műveletekre, hogy megvédje szuverenitását, illetve elejét vegye a tajpeji és a washingtoni vezetés „összejátszásának”.
A tajvani védelmi minisztérium éppen a múlt héten figyelmeztetett arra, hogy egyre nagyobb fenyegetést jelent Peking, mondván, a kínai fegyveres erők képesek megbénítani a sziget hadseregét, illetve teljességgel nyomon tudják követni a tajvani csapatmozgásokat.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua