Tűzgyermek, rögeszme, parasztregény – Így olvasunk mi

2021. augusztus 30. 11:04

Hamvas, Mészöly, Oravecz... következnek Győrffy Ákos kedvenc könyvei a Mandiner új sorozatában!

2021. augusztus 30. 11:04
null
Győrffy Ákos

A Mandiner hetilap most következő, századik lapszáma alkalmából különleges tartalmakkal készülünk az olvasók számára. A napokban szerzőink ajánlják tíz kedvenc könyvüket olvasóinknak – szívből ajánljuk, böngésszék, kommentálják, csevegjünk róluk, s várjuk olvasóink könyves listáit is!

Az összes könyvajánló ezen a linken keresztül érhető el (minden nap újabb listák érkeznek majd).

 

***

GYŐRFFY ÁKOS

Hamvas Béla: Karnevál
Egyedülálló regény a „tízezerbőrű tűzgyermekről”, az emberi lélekről. A legnagyobb magyar nyelven írt könyv.

Mészöly Miklós: Volt egyszer egy Közép-Európa
A pannon próza mesterének rövidebb írásaiból áll ez a felejthetetlen atmoszférájú kötet. Mélyen és melankolikusan magyar mű.

Oravecz Imre: Halászóember
Az egyik legnagyobb magyar költő verses „parasztregénye”, amely egy mára eltűnt életformának állít emléket.

Tolsztoj: Anna Karenina
Szerény véleményem szerint a világirodalom legnagyobb regénye. Soha szerelemről így nem írt senki.

Krasznahorkai László: Háború és háború
Ez a nyugtalanító és „rögeszmés” regény minden érzékeny és „kereső” olvasó számára kötelező olvasmány. Lírai nyelvezetű hommage az elsüllyedt Európának.

C.G. Jung: Emlékek, álmok, gondolatok
A svájci mester önéletrajza olyan mélyre megy, ahová az irodalom a legritkább esetben jut el. Azt, hogy kik vagyunk, honnan jövünk és hová tartunk, senki más nem volt képes ilyen láttató erővel összefoglalni.

W.G.Sebald: Austerlitz
Egy számkivetett lélek felejthetetlen története, amely a második világháború poklából indul és a nyolcvanas évek Angliájában ér véget. Valószínűleg ez volt az a regény, amit a legtöbbször olvastam újra.

Márai Sándor: Teljes Napló
Márai 1943-tól egészen a haláláig, 1989-ig írta a naplóit, amelyek mostanra mind hozzáférhetők. Ez a gigantikus naplófolyam a huszadik századi magyar irodalom egyik csúcspontja, egy életen át olvasható és olvasandó.

Thomas Bernhard: Kioltás
Az osztrák „gyalázózseni” legnagyobb regénye egy meghasonlott arisztokrata önfelszámolásáról, szellemi útkereséséről. Az álszent és hazug társadalmi berendezkedéssel szembeni mérhetetlen undor enciklopédiája.

Malcolm Lowry: Vulkán alatt
Az alkoholizmusba negyvennyolc évesen belehaló angol író látomásos pokoljárása Mexikó varázslatos tájain. A fájdalom, az önmarcangolás és az önpusztítás hiábavalóságának megrendítő, költői emlékműve.

 

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2021. augusztus 31. 22:44
A Nyúllal kapcsolatban felejthetetlenül megrázó az a babafürdetés az első végén. Nem olyan nagy csoda az egész Amerika. Mondjuk, nagynak nagy. Hrabalnak utána kellene nézni, majd ha lesz könyvtár.
tevevanegypupu
2021. augusztus 30. 23:49
Nem hiszem el..megjelenésekor olvastam Esterhazy Harmoniáját..alig tudtam kiolvasni annyira idegesített a stílusa..most meg nyáron valahogy a kezembe került és nekiugrottam..és úgy találtam zseniális..erre a könyvre kaphatott volna Nobelt..tekintsünk el politikai ámokfutásától..meg attó, hogy utána szemét, szar alakként megírta a Javított kiadást..
simonvitéz
2021. augusztus 30. 23:14
En Rákóczi Ferenc emlékiratait olvasom most. Nemrég olvastam Lermontov Korunk hősét és Jókai Fekete gyémántok-ját. Nagyon tetszett mindkettő. A Karnevált nagyon régen olvastam és sokszor megnevettetett. A többi felsorolt művet vagy nem ismerem vagy nem olvastam. Álmom, hogy egyszer képes legyek végre nekiulni és elolvasni Oswald Spenglertol A Nyugat alkonyát. Úgy, hogy fel is fogom nagyrészt, mi van benne... A másik álom Proust Az eltűnt idők nyomában-ja.
abcdef
2021. augusztus 30. 20:24
Egy Tolsztojról készült nagyon jó dokumentumfilmben láttam, hogy idősebb korában megtagadta az Anna Kareninát, gyenge regénynek tartotta, ha szóba került valahol, úgy tett mintha nem tudná miről beszélnek. :) Éppen tegnap néztem meg Harari egyik előadását, amelyben az Amazon Kindle könyveivel példálózott, hogy ezek az első olyan könyvek a történelemben, amelyek képesek az olvasót "olvasni". Megfigyelik az olvasó mimikáját, pupilla tágulását/szűkülését és ezeket az adatokat kielemzik. Mérik mikor milyen sebességgel olvas, esetleg újraoolvas-e bizonyos részeket és hányszor, vagy éppen hol hagyja abba időlegesen vagy végleg egy könyv olvasását. Ezeknek az adatoknak alapján profilt készít az olvasóról. Persze Harari szerint ez még primitív, kezdetleges lépés, az igazi majd az lesz, mikor biometrikus érzékelőket juttatnak be az emberbe, akkor a program majd minden egyes mondatra adott reakciót (vérnyomás, adrenalinszint, agytevékenység stb.) ismerni fog. Ezeknek a begyűjtött adatoknak az alapján az Amazon olyan szinten kiismerheti egy ekönyv olvasóját, ahogyan az olvasó sem ismeri saját magát. Szerinte ez lesz az új csapásirány, a szép új világ.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!