A tisztújító gyűlés előzményeiről és a jelöltek esélyeiről Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója ír elemzésében.
Tíz éve óriástüntetések rázták meg az arab államokat: vaskezű vezetők, diktátorok buktak meg, sokan a demokrácia győzelmét ünnepelték – ám utána a szebb jövő helyett sok esetben csak káosz és még több szenvedés várt a sokat látott közel-keleti társadalmakra. Összeállításunkban mérlegre tettük az arab tavasz örökségét.
„Most végre megnyílt az út a progresszív dzsihád előtt. Bárki, aki nem hisz majd a demokrata célokban, és nem kiáltja elég hangosan a jelszavakat, náci áruló lesz, a Capitoliumban pózoló QAnon-sámán szövetségese” – írja Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója véleménycikkében.
Precedens & Makronóm
Precedens rovatunkban az Egyesült Királyság és az EU közötti megállapodások eredményét tettük mérlegre.
A demokrácia mint eszmény fenntarthatóságát a felek vagy együtt biztosítják, vagy előbb-utóbb kudarcba fullad – erre mutat rá publicisztikájában Török Bernát, az NKE docense, aki az amerikai közélet és társadalom kettészakadásáről ír véleménycikkében.
A koronavírus ellen a vakcina,
a válságkezelésben pedig egy másik recept segíthet: ha az állam bátran költ, és a jegybank támogatja ezt – véli az OECD vezető közgazdásza. Makronóm rovatunkban Laurence Boone, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet vezető közgazdászának prognózisait ismertetjük.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Böszörményi Nagy Gergely ezen a héten Kim Stanley Robinson, a nyugati félteke legnépszerűbb ma élő scifi szerzőjének könyvét ajánlja, aki szerint
a 21. századi progresszió valláspótléka az apokalipszis, amiben az erőszak is egyre inkább megengedett taktikai eszköz.
A Feminens oldalán Keszei Bori operaénekest ismerhetik meg.
Bemutatjuk a budaörsi polgári repülőtér történetét, amely ugyan az összedőlés határára került, ám az utóbbi hetekben felcsillant a megmenekülés reménye.
„A jelen kusza darabjait a mostani gyerekek is elkezdik majd összerakosgatni magukban, ahogy tette ezt nagyszüleink, szüleink generációja, és tettük mi is kamaszként” – írja jegyzetében Máthé Zsuzsa, aki írásában arról elmélkedik, miként élik meg a gyerekek a koronavírus miatt megváltozott életet.