ami várhatóan maradni is fog. Ennek egyik oka a közelgő elnökválasztás, a másik pedig a párt két vezető figurája közül Kaczyński nehézkesebb nemzetközi mozgása is. A szakértő szerint azért is Morawiecki a miniszterelnök, mert technokrataként sokkal jobb nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, mint társa. Dobrowiecki egyetértett Ackermannal, szerinte Lengyelország több olyan konfliktust is felvállalt az utóbbi években, amikre külpolitikai szempontból abszolút nem volt szüksége, de újabb szavazókat tudott megszólítani vele. Ilyen volt szerinte például a lengyel-izraeli holokauszt-témájú, a lengyel-ukrán bevándorlóügyi vagy a lengyel-német kártérítési vita is. „Hamar rájött ugyanakkor a PiS, hogy ez szavazókat mozgósít nem csak az ő, hanem az ellenzéki oldalán is” – állapította meg a szakértő.
Wisniewski feldobta témaként a Brexitet is, mellyel kapcsolatban Ackermann kiemelte, hogy ha a Brexit bekövetkezik, Lengyelország fog az Egyesült Királyság helyére lépni, és a negyedik legerősebb állam lesz az unión belül. Véleménye szerint ez egy keleti irányú súlyponteltolódást fog eredményezni, mely nekünk, magyaroknak is jó. Garai Nikolett Ackermannra reagálva kiemelte azt is, hogy tévesnek tűnik az az elképzelés a PiS-kormány részéről, hogy a Britanniából a Brexitet követően hazatérő több százezer lengyel majd megoldja a demográfiai problémákat.
A beszélgetés utolsó etapjaként Wisniewski feldobott több magyarokat is érintő, problematikusabb kérdést is, így például, hogy mit gondolnak a lengyelek a Budapest és Moszkva közötti kapcsolatokról. Ackermann Sándor meglátása a témával kapcsolatban az, hogy a V4 egy sokszínű szövetség, melyben az integritás kölcsönös tiszteletre is épül.
„Ahogy a lengyelek nem szólnak bele a magyar-orosz kapcsolatokba, úgy a magyarok se a lengyel-ukránba”
”– állapította meg a szakértő. Dobrowiecki hozzáfűzte, hogy mivel a magyar-orosz kapcsolatok nincsenek pártpolitikai, pusztán szakpolitikai szintre emelve, így az nem mérgezi a Lengyelországgal való kapcsolatunkat. „A lengyel közvélemény belátja, hogy energiapolitikai témakörben Budapestnek kiemelten fontos tárgyalni az oroszokkal, ráadásul a közös kiállás a Schengen erősítése és bővítése mellett, valamint a határországok összefogó fenyegetés-félelemérzete segít megőrizni a jó kapcsolatokat” – állapította meg a kutató.