Bombaüzlet: kiderült, ki lehet a migránsbiznisz első milliárdosa
Az Egyesült Királyságban ehhez még embercsempésznek sem kell lenni.
Ferenc pápa szerint a második világháború romjain sok munkával felépített befogadási rendszert megingatja a migrációs hullám, de Európának minden eszköze megvan a megoldás megtalálására. A Szentatya hétfőn a Vatikánban hangsúlyozta: az individualista megoldás nem vezethetnek eredményre, a helyes válassz csak a közös cselekvés lehet.
A bevándorlók tömeges érkezése Európába „úgy tűnik, megingatja a második világháború romjain nagy erőfeszítésekkel felépített befogadási rendszert, amely a mai napig az emberiesség lámpása” – mondta Ferenc pápa a Szentszéknél akkreditált diplomatákat fogadva a Vatikánban hétfőn.
A Szentatya hangsúlyozta: a migrációs áradat aláaknázhatja azt a humanista szellemiséget, amelyet Európa mindig is védett. Ezért annak ellenére, hogy a jelenlegi helyzet sok kérdést vet fel „a tényleges befogadási és alkalmazkodási lehetőségeket” illetően, „nem szabad megengedni, hogy elvesszenek az emberség értékei és elvei, a minden ember méltósága iránti tisztelet, a szubszidiaritás és kölcsönös szolidaritás, még ha ezek a történelem bizonyos pillanataiban nehezen hordozható terhet is képviselnek” – fogalmazott Ferenc pápa.
Európa viszonyítási pont a migránsoknak
Az egyházfő úgy látja, hogy Európának nagy kulturális és vallási örökségével minden eszköze adott, hogy „megtalálja a helyes egyensúlyt a saját állampolgárai jogainak védelme és a migránsok segítése és befogadása kettős erkölcsi kötelessége között”. Emellett emlékeztetett, hogy az Ázsiából és Afrikából származó bevándorlók Európát viszonyítási pontnak tartják a jogegyenlőség, az emberi méltóság sérthetetlensége, a lelkiismereti szabadság és a szolidaritás terén.
A nemzetközi diplomáciai testületnek tartott hagyományos év eleji beszédében Ferenc pápa „súlyos vészhelyzetnek” nevezte a migrációt, melynek fel kell ismerni okait, melyre megoldásokat kell kidolgozni és „legyőzni az ennyire folyamatos és nagy méretű jelenséget kísérő félelmeket”.
Az individualista megoldások nem vezetnek eredményre
A Szentatya szerint a kiváltó okokkal már rég szembesülni lehetett volna, de még most is sok mindent lehetne tenni a béke helyreállításának érdekében. A pápa többek között a fegyverkereskedelem, a nyersanyag- és energiaelosztás, valamint a korrupció felszámolását sürgette. Hozzátette: olyan megoldásokat kell találni, melyek túllépnek a szimplán a vészhelyzetre adott válaszokon. Szerinte segíteni kell az integrációt, de ezzel egy időben a származási országok fejlődését is támogatni kell anélkül, hogy a segítség hátterében az ebben részesülő népek kultúrájával ideológiailag idegen vagy ellenkező politikai szándék húzódjon.
A pápa hangsúlyozta, hogy az egyes országok által követett „individualista” megoldások elkerülhetetlenül az egész nemzetközi közösségre kihatnak. Ferenc pápa hozzátette: a migráció a jövőben az eddiginél még jobban meghatározza majd a világ történéseit „és az erre adott válaszok csakis közös cselekvés eredményei lehetnek”.
Nem lehet Isten nevében gyilkolni
A terrorizmussal kapcsolatban Ferenc pápa kijelentette: „nem lehet Isten nevében gyilkolni. Csakis a vallás ideologizált és eltorzított formája gondolhatja, hogy a Mindenható nevében igazságot tehet szándékosan ártatlanokat mészárolva le”, ahogyan az utóbbi hónapok véres merényleteiben történt.