Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
A dolog úgy áll, hogy az Európai Unió Alapvető Jogok Chartája, amelyet Magyarország is ratifikált, egyértelműen tiltja a halálbüntetést – mondta Orbán Viktor 2012-ben a parlamentben.
„Az az illúzió, hogy létezik egy olyan mágikus törvényi szabályozás, amely nullára szorítja vissza az emberben rejtőző rosszat és soha nem teszi lehetővé, hogy az »olaj kitörjön«, ilyen szabályozás szerintem nincsen. Most vitatkozhatunk arról, hogy kell-e, lehet-e, jó-e, helyes-e a halálbüntetés intézménye, én azonban nem kibújni akarok a válasz alól, csak egész egyszerűen a tényt akarom rögzíteni, hogy ez a vita szerintem a következő okokból nem időszerű ma Magyarországon. Pontosabban, mint minden vita, ez is lehet időszerű, mert az elmeélt ugyan pallérozza, de gyakorlati konzekvenciái nem lehetnek. Ezért mondom, hogy most talán nem időszerű.
Ugyanis amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, amiről egyébként népszavazással döntöttünk, akkor elfogadtuk a közösségi jognak azt a szabályát is, ami az európai uniós tagállamokban nem teszi lehetővé a halálbüntetés bevezetését. (...)
Most csak a tényt szeretném rögzíteni, ne legyen közöttünk félreértés. A dolog úgy áll, hogy az Európai Unió Alapvető Jogok Chartája, amelyet Magyarország is ratifikált, egyértelműen tiltja a halálbüntetést” – mondta Orbán Viktor 2012. november 5-én a parlament vitájában.