Századvég: A jobboldalnak üzen a veszprémi eredmény

2015. február 24. 15:03

Elsősorban a kormánypárt táborának bizonytalanságát mutatja a Fidesz veszprémi veresége a Századvég elemzése szerint. Lánczi Tamás hozzáteszi: a kormánypárt nem tudta mozgósítani korábbi szavazóit, sokan „háttérbe vonultak”, és a médianyomás is nagy a kormányon.

2015. február 24. 15:03

A veszprémi választás eredménye elsősorban a jobboldalról szól, a jobboldalnak üzen; nem a politikai piac átrendeződését, hanem a kormánypárt táborának bizonytalanságát mutatja; a Fidesznek bőven elegendő ideje van, hogy esélyt teremtsen egy újabb jobboldali választási győzelemre – egyebek mellett ezeket a megállapításokat tartalmazza a Századvég Intézetnek az MTI-hez kedden eljuttatott elemzése.

 
 A négyéves kormányzati ciklusok első felében természetes módon megjelenő bizonytalanság oldása csak a választókra történő odafigyeléssel történhet, akár nehéz politikai döntésekről, akár terhelt média környezetről van is szó – áll a Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője által jegyzett dokumentumban. 
 
A veszprémi eredmények azt mutatják, hogy a Fidesz nem tudta mozgósítani korábbi választóit, akiknek nagyjából fele otthon maradt, s ugyanez történt a Jobbikkal is; ez azt mutatja, hogy az elfáradt vagy éppen bizonytalan kormánypárti választók nem vándoroltak át tömegesen a radikális párthoz – jegyzi meg Lánczi Tamás.
 
A Századvég vezető elemzője hangsúlyozza: a körzetben a politikai piac, a pártok erőviszonyai valójában nem rendeződtek át. Szerinte a kutatások azért nem jelezték előre a későbbi eredményt, mert másra vonatkoznak: egy potenciális országos választásra (és természetesen nem Veszprémre, nem időközire).
 
Hozzáteszi: a baloldal jól mozgósította választóit és egy független jelölttel – a teljes felnőtt népesség 19 százalékának támogatását elnyerve – a tíz hónappal ezelőttihez képest 862 plusz voksot szerzett; itt sem jelentek meg tömegesen „csalódott” Fidesz-szavazók, egészében nem növekedett a baloldali tábor.
 
Lánczi Tamás a választás üzeneteként említi, hogy a Fidesz választóinak egy jelentős része „háttérbe vonult”, azaz nem áll ki a kormánypárt mellett, ami nem korlátozódik a szóban forgó egyéni körzetre. 
 
A GDP ismét nő, a munkanélküliség csökken, az államháztartás makroállapota kedvező – említi meg, hozzátéve, a Fidesz-szavazók távolmaradása mögött nem primer gazdasági okok, nem a kormány teljesítményével való elégedetlenség áll, hanem egy olyan bizonytalanság, ami csak részben köszönhető az elmúlt hónapok vitákat kiváltó politikai intézkedéseinek. 
 
Legalább ilyen arányban okolható a kormánnyal szemben megfogalmazódó, óriási méreteket öltő médianyomás, amelyben tevékeny részt vállal a Fidesz-választók orientációs pontjaként működő Hír Televízió és a Magyar Nemzet is. A szavazók körében ez korábban nem tapasztalt orientációs zavart generált – fogalmaz.
 
A vasárnapi veszprémi időközi országgyűlési képviselő-választást Kész Zoltán, a baloldali pártok által támogatott független jelölt nyerte a szavazatok 42,66 százalékával. Némedi Lajosra, a Fidesz-KDNP jelöltjére a választópolgárok 33,64 százaléka, Varga-Damm Andreára, a Jobbik jelöltjére 14,14 százaléka szavazott.
 
Veszprém megye 1-es számú egyéni választókerületében azért kellett időközi választást tartani, mert Navracsics Tibort, a választókerület korábbi fideszes országgyűlési képviselőjét uniós biztossá nevezték ki, ezért lemondott országgyűlési mandátumáról.

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. február 24. 21:29
Ez az a brigád, amit többmilliárd adóval tömünk, hogy nagyonokosakat mondjon Viktornak? Nem sikerült na, de azért megvan habonyárpinak a gucci.
tango47
2015. február 24. 18:57
Teljese felesleges drága pénzen elemzéseket készíteni (pláne ilyeneket). Elég lenne a Mandin a kommenteket olvasgatni néha az illetékeseknek. Igen! Sokan - jobboldaliak- berágtunk a Kormány idióta intézkedései miatt. Ideje lenne tükörbe nézni - amíg nem lesz késő!
szkeptikus
2015. február 24. 17:23
"magyarázom a bizonyítványom"
kuwiq
2015. február 24. 16:51
Ellenzéki médiafölény?? Na hagyjanak már lógva! Az ellenzéki média miatt titkolták december 30-ig, hogy melyik út lesz fizetős január 1-től? Miattuk volt hibás térkép kitéve a netre? Az ellenzéki média miatt nyomták át két hét alatt a vasárnapi zárvatartást? Az ellenzéki média miatt nem kampányoltak a saját jelöltjük mellett? Az ellenzéki médianyomás miatt fordultak 180 fokot a retekklubadó ügyben, és annyira nyomta őket az ellenzék, hogy fogadni kellett Putyint? A gfg ellenzéki sajtó ellenállhatatlan nyomására jelentette ki, hogy olyan nincs is, hogy "polgári Magyarország", mer az csak egy termék? Addig nyomta az ellenzéki sajtó, hogy Lázár vett egy szolidabb értékű ingatlant a csemetéjének, még a családnak is össze kellett fogni, de nem tehettek semmit, akkora volt az ellenzéki sajtó nyomása! Habonyt is benyomták egy boltba, és nem tehetett mást, fél misiért vett egy válltáskát, mer ha egyszer a médianyomás beindul, akkor nem lehet ellene tenni. A Szíjjártó is nyomást kapott, ezért kénytelen volt, persze családi támogatással egy bazi nagy luxusvillát venni, mer különben nembírta volna tovább a nyomást. A Rogán lakása meg úgy nő, ahogy az elenzéki média nyomása, így ellensúlyozza ki. Vannak ugyan a fidesznek törzsszavazói, de emikor szavazni kell, akkor ezek miatt akkora ellenzéki médianyomást éreznek, hogy egyszerűen képtelenk eljutni a szavazóhelyiségekbe. A pékek elleni hadjáratba is az ellenzéki média hajszolja a fideszt, ez már csak így van, ez nyilvánvaló. Az iszlám állam elleni katonai fellépés is az ellenzéki médianyomás miatt van, kikényszerítették. Most őszintén, nem inkább el kéne gondolkodni, hogy valami nagyon félrement az elmúlt szűk fél évben? Talán még nem késő. Csak mert pl ez a harcimarciskodás , ha valóban bekövetkezik, és netán az iszlamisták sikeres merényletet mutatnak be az országban, akkor olyan szinten fog visszaütni, hogy a fidesz pillanatok alatt a dk mellett találja magát!! Azon gondolkodtam, hogy tudna visszatérni a fidesz a korábbi kormányzati teljesítményhez, de sehogy, ahhoz vissza kéne hozni Navracsicsot meg Matolcsyt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!