Nagy-Britannia: kinevezték az anglikán egyház első női püspökét

2014. december 17. 13:58

Kinevezték az első angliai anglikán női püspököt szerdán a kétgyermekes családanya Libby Lane személyében. Mindazonáltal az anglikán egyházak között már számos más nemzeti egyház nevez ki régóta női püspököket.

2014. december 17. 13:58

Kinevezte szerdán első női püspökét a nagy-britanniai anglikán egyház (Church of England). Libby Lane kétgyermekes családanya lelkipásztor püspöki rangra emelését pontosan egy hónappal azután jelentették be, hogy az anglikán egyház legfőbb szabályalkotó testülete, az általános szinódus jóváhagyta a női püspökök szolgálatának engedélyezését célzó reformcsomagot.

 
Libby Lane a Stockport püspöke címet veszi fel, amikor január 26-án a yorki székesegyházban formálisan is püspöki rangra emelik. A brit kormány előterjesztése alapján II. Erzsébet királynő, a Church of England feje már jóváhagyását adta az első anglikán női püspök kinevezésére.
 
A legelső női anglikán püspököt, Florence Li Tim-Oit Hongkongban szentelték fel, 1944-ben, de ő lemondott a háború után. A hongkongi anglikán egyházmegye viszont már 1971-től hivatalosan is engedélyezte a női püspököket. A hetvenes években az Egyesült Államokban hatalmas vita volt a női püspökökről az ott episzkopálisnak nevezett anglikán egyházban, mikor számos női püspököt szenteltek fel az általános közgyűlés engedélye nélkül. 1976-ban engedélyezte a közgyűlés a női püspökök szentelését, így 1977-től törvényesen szenteltek női püspököket. Kanadában már 1975-ben engedélyezte ezt az ottani anglikán közgyűlés.
 
Az episzkopális egyház már régóta szentel női és homoszexuális püspököket is: 2004-ben Gene Robinson, New Hampshire püspöke volt az első, nyíltan meleg püspök, ezután időszakos tilalom következett a meleg püspököket illetően, az első leszbikus püspököt pedig, Mary Glasspoolt 2010-ben szentelték fel. Glasspool püspöki felszentelését ellenezte az anglikán egyház akkori vezetője, Rowan Williams canterbury érsek. 
 
A nemzeti anglikán egyházak nagy önállóságot élveznek, csak névleg köti őket össze a canterbury érsek. Az anglikán egyházak szövetsége az Anglikán Közösség (Anglican Communion).

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2014. december 31. 15:34
Bocs, de nem mellékes. Folyton a bibircsókjait nézném, hogy miért nem veteti le. Már nagyon közeledett az anglikán egyház a Vatikánhoz, és akkor életbe léptették a női papok szentelését. Ekkor távolabb került, mint valaha. Már mint a Vatikán utasította el. Sokan kiléptek az anglikán egyházból, most pedig informátorom szerint konganak az ürességtől és csak bohóckodás az egész. Hát azért az ő hozzájárulása is kellett, hogy püspököt csináljanak belőle. Meg egy jó adag szembefordulás Jézus tanításának, az apostoli hagyománynak.
Sulammit
2014. december 31. 15:34
Úgy, mint John Henry Newman bár neki is be kellett járnia egy nagy utat. Az anglikán egyházról úgy hiszem, hogy már elmondtam a véleményem. Valóban "vicc" komolytalan az egész épp ezért a hívei sem veszik komolyan.
Csomorkany
2014. december 21. 19:36
Ez valamelyik másik genitivus :-) Mármint az, hogy az "ő könyve", 3 dolgot jelenthet: - az ő tulajdona - ő írta - róla szól Az Árnyékország az utóbbi. Egy protestáns szerző írta, de ezzel együtt pont a házassági ügyben öntudatlanul is egy világos katolikus érveléssel bizonyítja, hogy az anglikánok hülyék voltak vele. Sajnos az "Árnyékország" c. filmből ez nem jön ki, ezért a könyvet érdemes elolvasni.
ancilla
2014. december 21. 19:35
Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet erre a könyvére. Én még csak a Csűrcsavart és a Narniákat ismerem (és szeretem). De ezt mindenképpen elolvasom. Szerintem is kiváló ember volt, és meggyőződésem, hogy nemzeti érzései miatt maradt az anglikán egyházban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!