A politikai kereszténység veszélyeiről

2013. december 12. 15:34

Politikai kereszténységről akkor beszélünk, amikor a hatalom paternalista, atyáskodó módon igyekszik rátelepedni az egyházakra.

2013. december 12. 15:34
Fabiny Tamás

 „Semelyik párttól, még egy polgármestertől sem tudom elfogadni, hogy természetes szövetségesének tekintsen bennünket, és ebből kiindulva igényt formáljon az egyházak politikai támogatására. Mindenkivel együtt kell dolgoznunk egy közös értékrend kialakításán, de ettől még senkinek nem vagyunk a „természetes szövetségesei”. Éppen eléggé meg akarták nyomorítani az egyházakat a diktatúra idején, elvárva, hogy lényegében kritika nélkül támogassák a hatalmat. Szerencsére akkor is voltak, akik ellenálltak. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a jelenlegi ellenzéki pártok kormányzása idején is sok megaláztatás és méltatlan mellőzés érte az egyházakat. Másik oldalról kétségtelen, hogy az egyházak is újra és újra próbálnak kokettálni a hatalommal. Persze, ha normális finanszírozási rendszer lenne Magyarországon – mint ahogyan nincs –, akkor az egyházak sem szorulnának rá, hogy folyton anyagi ügyekről egyezkedjenek a kormányzattal. Olyan finanszírozásra gondolok, ami kiszámítható és áttekinthető szabályok szerint történik, kormányváltás után is megmarad. Nem pedig arra, amit mondogatnak néhányan, hogy a hívők tartsák el az egyházakat. Nagy butaság. Mintha azt követelnék, hogy az operabarátok jegybevételeiből tartsák el a Magyar Állami Operaházat. Az egyházaknak nemcsak oktatási és szociális tevékenysége, hanem lelki munkája is gyógyító hatással lehet a társadalomra.


– Milyen mértékben itatja át a politikai kereszténység a pártokat?

– Bizonyos fokig mindegyik pártnál jelentkezik, de a Jobbiknál a legdurvábban. A Jobbik szóhasználatát és gondolatvilágát, azt, ahogyan a legfontosabb keresztény jelképet, a keresztet politikai célokra használja, kénytelen vagyok kategorikusan istenkáromlásnak, blaszfémiának minősíteni. Megjegyzem: attól sem vagyok boldog, hogy a kereszt a KDNP pártcímerében is helyet kapott. Ahogyan nem szívesen hallom, hogy Orbán Viktor miniszterelnök időnként azzal kezdi beszédét, „tisztelt gyülekezet”, és úgy fejezi be, „Soli Deo Gloria” (Egyedül Istené a dicsőség – a szerk.). Örülök, ha magánemberként ezt gondolja, de kormányzati szintre talán nem kéne vinni. A már nem létező SZDSZ-nek volt egy elhíresült kampányjelszava, a „Jöjjön el az én országom!”. Szóvá is tettem, de azt már kevesen hallották meg, amikor az MDF egyik plakátját kifogásoltam, még az első szabad választások alkalmával, 1990-ben. A plakáton az állt, hogy „Jöjjön el a te országod!”. Szerintem az MDF nagyobb blaszfémiát követett el. Az SZDSZ legalább leleplezte önmagát, elárulta, mennyire egocentrikus álláspontot képvisel. Az MDF azonban szó szerint átvette a bibliai mondatot: Magyarországot összekeverte Isten országával. Ennyi talán elég is a pártokról. Nem hagytam ki senkit, ugye?

– De igen. Az MSZP-t.

– Hát, ennél a társaságnál – meglehet, kicsit igazságtalanul – akár a teljes kommunista korszakot felhozhatom, amely…

– Kérem, ne is folytassa: maradjunk az MSZP-nél.

– Azért hadd említsem meg a Demokratikus Koalíciót is, amelynek vezetője a maga radikális antiklerikalizmusával éppen a politikai kereszténység malmára hajtja a vizet. Úgy látom, ő semmit nem ért abból, amit én közéleti kereszténységnek nevezek, és aminek létjogosultságát elvitathatatlannak tartom. Az MSZP-re visszatérve: annak idején a vatikáni szerződés megkötése sem volt mentes politikai törekvésektől. Nem vitatom, hogy jó szándék is közrejátszott ebben, de alapvetően alkuról van szó. Az MSZP így akarta megnyerni magának a katolikus egyházat.”

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polnemkor
2013. december 22. 11:57
Nagyon gáz hogy ilyen Fabiny Tamások kerülhetnek az egyházamban magas pozícióba. :(
kgyula
2013. december 16. 17:22
Morus példája nincs ellentétben azzal, amiről Fabiny beszél. Az "Istennek kell inkább engedni, hogynem az embereknek" éppen azt tanítja, hogy az egyházat nem rángathatja dróton egyetlen politikai áramlat sem. És viszont az egyház nem törleszkedhet egyetlen politikai erőhöz sem, különben prostituálódik. Amúgy igaz és szép gondolat, hogy a politikát nem lehet az erkölcstől elválasztani, csak épp mióta világ a világ, bizony elválik tőle. Ennek lett áldozata Morus is (meg még oly sokan a világtörténelemben).
kgyula
2013. december 15. 21:08
"Tehát akkor ez azt jelentené, hogy keresztény emberek ne politizáljanak, vagy hogy ha politizálnak is, tagadják le a világnézetüket, mert nem pc, vagy hogy az egyház soha nem is vett részt az állam, mint közösség ügyeiben..." Nem, nem azt jelenti. Teljesen világosan beszélt Fabiny. Az egyháznak meg kell szólalnia a köz dolgaiban, hiszen prófétai kületése is van. De nem lehet egyetlen párt szócsöve sem, és nincs "természetes szövetségese" a politikai pártok között, mert a keresztyénség nem jobboldali és nem baloldali. Az viszont - sajnos - szinte természetes, hogy aki ma Magyarországon ilyeneket mond egyházi személyként, annak lekiabálják a fejét azok, akik a saját politikai nézeteik igazoláasát várják az egyházaktól, vagy az ellenkező oldallal szemben táplált ellenszenvük (gyűlöletük) kiélésére a keresztyénséget gondolják a legjobb terepnek. De hát emiatt már csak ne a hívő keresztyénként gondolkodó püspöknek kelljen kényelmetlenül éreznie magát. A leckéztető-okoskodó "politikus alkat" egyháziaskodóknak kellene megtérniük...
Öreg
2013. december 14. 09:58
A tisztelt Püspök Úr történelmi ismereteit kissé felfrissíteném: néhány évszázadon keresztül /elsősorban a/ protestáns felekezetek igazi szövetségesként és tettestársként részt vettek a nemzeti függetlenségi mozgalmakban, ami ellen egyetlen akkori püspökük tiltakozásáról sem hallottam. Gondolom, felekezeteink történetét ettől még nem kell szégyelni. Ami pedig a lelkésznő tüntetésen való részvételét illeti:én nem tartanám dicsérendőnek, ha lelkészeink között résztvevője lenne egy olyan csoportnak, amely hol a Fővárosi Önkormányzat ülését zavarja meg, hogy székházat, hol egyetemet foglal el. A lelkésznő más módon- lásd a szeretet szolgálatok dicsérendő munkáját- is segíthetne az utcán lakókon, rábeszélve őket a segítség legális módon való elfogadására. A lelkésznő jó szándékát nem vitatva kétlem, hogy helyes, amit tesz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!