Így mentette meg a Török Áramlat Közép-Európa országait az energiaválságtól
Összeszedtük, mit érdemes tudni a Török Áramlat stratégiai jelentőségéről.
A honvédelmi miniszter bejelentette: a Közép-európai Védelmi Kezdeményezés védelmi miniszterei új képességfejlesztési projektek indításáról tárgyaltak szombaton.
Új képességfejlesztési projektek indításáról tárgyaltak a Közép-európai Védelmi Kezdeményezés védelmi miniszterei szombaton Horvátországban – számolt be Hende Csaba honvédelmi miniszter az MTI-nek telefonon.
A 2010-ben magyar és osztrák kezdeményezésre alakult Közép-európai Védelmi Kezdeményezésben Ausztria, Csehország, Horvátország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia vesznek részt, míg Lengyelország megfigyelőként van jelen. Az együttműködés fő területei: a képességfejlesztési és műveleti együttműködés, álláspontok egyeztetése a védelempolitikai kérdésekben, valamint közös fellépés nemzetközi fórumokon mint például a NATO-ban és az Európai Unióban. Az együttműködés számos sikeres projektet könyvelhet el, például a közös kiképzés terén – hangsúlyozta a miniszter.
Hende Csaba elmondta, hogy a Közép-Európai Védelmi Kezdeményezés mostani második informális védelmi miniszteri találkozóján a horvátországi Mali Losinjban a miniszterek a jövőbeli képességfejlesztési projektek között beszéltek például a regionális légtér-ellenőrzési tevékenységről. Mint Hende kiemelte: ennek jó példája a hamarosan aláírandó magyar-szlovén légtér-ellenőrzési egyezmény is, amely alapján magyar Gripenek fogják biztosítani Szlovénia légterét. Hasonlóan fontos területként emelték ki a különleges műveleti erők jövőbeli közös kiképzését is.
A miniszterek egyetértettek továbbá abban, hogy közös fellépésre van szükség a védelmi ipar területén a térség kis- és középvállalkozásainak védelme és versenyképessé tétele érdekében. Ezek mellett a védelmi miniszterek tárgyaltak az afganisztáni szerepvállalásról 2014 végéig, továbbá a balkáni térségben való tevékenységről, azon belül is elsősorban Koszovó és Bosznia-Hercegovina ügyéről. Hende Csaba azt is elmondta, hogy a következő védelmi miniszteri találkozó megszervezését Magyarország vállalta, így jövőre nálunk egyeztetnek a Közép-európai Védelmi Kezdeményezés képviselői.