Ál-Párizst húztak fel a franciák az I. világháború idején: a talmi Párizs a valóditól kicsit északabbra kezdett megépülni. Nem kartonpapírból, hanem sokkal tartósabb anyagokból, gondosan kidolgozott részletekkel és közvilágítással. Csináltak vasútállomást - a Gare du Nord mintájára -, kivilágított vonatutánzatokat, vasúti pályákat. A díszletfestők még arra is ügyeltek, hogy koszos legyen az álgyárak üvegteteje.
A XX. század elején a trükk akár még be is válhatott volna, hiszen a radar még gyerekcipőben járt 1918-ban, a német bombázók felszereltsége, műszerezettsége pedig igencsak primitív volt. Legénységük kézi bombázást végzett: a robbanószerkezeteket azok „uszonyánál” fogták, és akkor engedték el őket, amikor úgy látták, hogy azok „jó” helyre esnek majd.
A háború azonban előbb véget ért, mintsem az ál-Párizs teljesen megépült volna. Viszont Párizs enélkül is megúszta komoly károk nélkül. A talmi Párizs hamarosan teljesen eltűnt, fotók viszont fennmaradtak róla - írta a Daily Telegraph brit lap.