A házasság csodája

2023. február 17. 14:31

Hogyan lehet összesimogatni két idegen ember életét? És mégis lehetséges.

2023. február 17. 14:31
null
Máthé Zsuzsa
Máthé Zsuzsa

Ahogy e sorokat írom, tart a házasság hete. Vajon miért kell reklám a házasságnak, miért kell egy héten át beszélni róla? Először is, mert jólesik, hiszen arról a közös alkotásról tehetünk vall(om)ást, ami tényleg visszatükröz bennünket. E kép talán nem mindig profilképre való, cukormázas látvány, de a miénk, mert mi küzdöttünk meg érte, együtt mélyültek ráncaink a nehézségek során, és mi szerettük ki egymásból a szépet és jót is, ezért nem adjuk semmi másért.

A házasság tulajdonképpen csoda.

Adva van egy fiú és egy lány, más családi háttérrel, különböző lelki batyut cipelve, eltérő élettapasztalatokkal. Minden józan megfontolás az ellen szólna, hogy összekössék az életüket, hiszen más volt a mamájuk főztje, más vicceken nevettek odahaza, de még a ruháikat is más illatú öblítő áztatta. Hogyan lehet ezt a sok különbözőséget a kétféle rokonsággal, baráti körrel is megértetve, őket be is fogadva egyetlen közös életbe csomagolni? Hogyan lehet összesimogatni két idegen ember életét? És mégis lehetséges.

Vergilius óta idézzük: a szerelem mindent legyőz. A kapcsolat elején, rózsaszín ködben úszva könnyű is ez a győzelem. De nehezebb, szürkébb periódusokban derül ki igazán, milyen alapokra építkeztünk, hogyan is vélekedünk a házasságról. Gondolkodtunk-e egyáltalán valaha róla? Voltak-e jó mintáink? És főként: megszületett-e mélyen és komolyan a döntésünk, hogy valóban jóban, rosszban hűséggel megyünk együtt tovább? Végiggondoltuk-e azt, hogy a kapcsolatba egyetlen harmadikat engedhetünk csak: a Jóistent, akivel együtt a nehéz is sokkal egyszerűbb?

A házasság csoda azért is, mert újraegyesül benne a férfira és nőre törött istenképmás,

és e találkozás magában rejti az élet továbbadásának misztériumát. Ha egy házasság stabil, olyan közeget jelent, ahová a gyermekek megtartó szeretet­hálóba érkezhetnek, és biztonságban nevelkedhetnek. A gyerekeknek a szüleik házassága az élet legfontosabb iskolája, képessé teszi majdan őket is a sikeres családalapításra. Olyan egyszerűen és szépen van ez az embernek rendelve! Mondom, a házasság csoda!

És ma mégis egyre inkább magyarázni szükséges, érvelni kell a teremtéskor ránk bízott modell érvényessége mellett. Egyre nagyobb erővel, egyre fokozódó nyomás ellenében kell kitartani a házasság mellett, mert sokan próbálják átszabni, felforgatni, újraértelmezni, rajta keresztül a családokat és a társadalmakat tektonikus erőkkel rengetve meg. Rögzítsük ezért itt is, mert ma már nem magától értetődik: a házasság egy férfi és egy nő életszövetsége, mely természeténél fogva hordozza magában az élet továbbadásának lehetőségét. Ez adja kitüntetett társadalmi jelentőségét is, hiszen minden közösség innen nyeri utánpótlását,

a világórát a házaspárok húzzák fel újra és újra.

A fenti definícióból nem vehető el semmi, nem is adható hozzá semmi. Nem házasság ugyanis, ha két azonos nemű ember szereti egymást – létezik ilyen szeretetkapcsolat, de az attól még fogalmilag mást jelent, mint a házasság –, és nem lehet kettőnél több szereplős sem egy frigy. Az is egyértelmű, hogy a gyermekek ebben a mintázatban tudnak – a férfi- és női, apai és anyai viselkedést elsajátítva – a legkiegyensúlyozottabban növekedni, abban az esetben is, ha a pár meddő, és örökbefogadás útján lesznek családdá. Aki a házasságot mégis át szeretné szabni, biztos lehet abban, hogy előbb-utóbb a gyermekek érdekei helyett a gyermeket vágyók érdekei fognak érvényre jutni, pedig soha nem a felnőttnek van joga gyermekhez: mindig a gyermeknek van joga szerető családhoz és testi-lelki-szellemi kiteljesedését szolgáló családi élethez.

A házasság értéke túlmutat a páron, olyan elismerésre méltó közös alkotás, melyet a rokonságnak, barátoknak, közösségeknek és az egész társadalomnak támogatnia (volna) szükséges.

Ha egy közösség megbecsüli a házasságot, értékként tekint férfi és nő életszövetségére, alapjaiban jó irányba tart.

Ha azonban relativizálni kezdi a házasság fogalmát, utat nyit a közösség bomlása, kulturális-erkölcsi hanyatlása felé. Ezért is becsüljük, óvjuk a házasságot!

Nyitókép: Shutterstock 

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Odone Ricci
2023. február 19. 11:50
Egykor a szülők hozták össze a házasulandókat a vagyon, a szociális helyzet, a kor és a kinézet alapján. Ez gyakran sikeres házasságokat is eredményezett. Volt Magyarországon is un. "egykék" vidéke, ahol a birtok megtartása volt a cél. A muzulmán országokban ma is kiszemelik az alig 12 éves lánynak a hitvesét. Ez ellen nincs apelláta, ha tiltakozna a lány, akkor a család férfi tagjai titokban kivégzik a lányt... Két éve kb. egy pakisztáni lánnyal (Saman) történt az olaszoknál. Azóta is folyik a tárgyalás. A szülők haza menekültek. Manapság a véletlenre bizzuk a találkozást, ami szintén nem mindig válik be. PÁR BÖLCS TANÁCS párválasztáshoz:------ "NE VÁLASSZ élettársul olyan embert, aki rosszul bánik szüleivel". ------- MINDEN EMBER két ember. Más a maga házában és más idegenek társaságában." ------"KERÜLD az olyan embert, aki mindent dicsér. Került az olyan embert, aki mindent gyaláz." Fontos a külső vonzás, a hasonló érdeklődési kör, a hasonló nevelés, nem árt a hasonló vállás vagy hitetlenség, ateizmus. Akkor nem lesznek problémák az utódok nevelésénél. Az érdekházasságok általában nem tartósak.
Lajoss
2023. február 18. 09:55
Zsuzska,remélem,az intim részleteket nem vered nagydobra..:)
Szexi Cicababa 💅
2023. február 18. 01:58
Meg is lepődtem volna, ha Zsuzsika ezt is nem a melegek ellen futtatja ki. Jár a jutalomfalatka a gazditól.
Claudius1
2023. február 17. 23:08
Na ezért kell ennek a hp..-nak minden nap posztolnia https://index.hu/kultur/2023/02/16/opera-foigazgatoi-palyazat-okovacs-szilveszer/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!