Kormányváltás sodrófával

2021. szeptember 15. 09:32

2021. szeptember 15. 09:32
Szalai Laura

Még hogy nem hoz újat az ellenzéki előválasztás! A minap kiderült, hogy annyi progresszív, nyugatos, a patriarchális Orbán-rendszer eltörlésére irányuló megnyilvánulás után a Demokratikus Koalíció prominens politikusa, Kálmán Olga egyenesen a tűzhely mellől küldené csatába pártja miniszterelnök-jelöltjét a jövő évi választáson.

A volt televíziós újságíró – aki néhány évvel ezelőtt az ATV műsor­vezetőjeként még Tarlós István főpolgármester szexistának tartott megjegyzései miatt emelt szót – a HVG hetilap hasábjain hozott érveket, hogy miért érdemes Dobrev Klárát választani az ellenzék kormányfőjelöltjének. Szerinte pár meglévő, nem túl jó állapotú alapanyagból (nocsak, mégsem akkora az összhang?!) össze kellene hozni valami finomat, olyat, ami a család összes tagjának ízlik, amiből mindenkinek jut. „Én biztos vagyok abban, hogy erre csak egy NŐ képes. És biztos vagyok abban, hogy erre csak EGY nő képes” – fogalmazott a lapban.

Az utóbbi években megszokhattuk, hogy az ellenzék egy-egy kormánypárti politikus női szerepekkel kapcsolatos megnyilvánulása után rendre elmondja: a Fidesz azt szeretné, ha visszatérnénk a feminizmus előtti aranykorba, és visszaküldhetné a nőket gyereket szülni, na meg ebédet főzni a konyhába. Így járt el egyébként Kálmán Olga is, amikor Novák Katalint bírálta, mondván, a családügyi miniszter álszent módon szónokolt nőiességről és anyaságról, amikor a női-férfi keresetekről beszélt egy tavalyi videóban.

A baloldal máig nem tud mit kezdeni a nő mint politikus jelenséggel”

Ehhez társul részükről a nőkártya rendszeres felmutatása, vagyis annak szorgalmazása, hogy több nő legyen a közéletben. Igen ám, csakhogy azzal a paradoxonnal máig nem tudnak mit kezdeni, hogy miközben esélyegyenlőség címén uniformizálnák a férfi- és nőminőséget a politikában, folyton azt sulykolják, hogy a nők „tipikus” tulajdonságai teszik majd jobbá a politizálást. Egy nőre empatikus, kompromisszumkész, mediátor- szerepet betölteni képes mivolta miatt van szükség, nem pedig azért, mert esetleg, férfi társaihoz hasonló módon, birtokában van az ország irányításához szükséges képességeknek – derül ki rendszeresen a baloldali megnyilvánulásokból.

Így fordulhat elő, hogy miközben a progresszív oldal szerint a konzervatív politikusokra jellemző a család és a hagyományos női szerepek hangsúlyozása, a „legdemokratikusabb koalíció” (női) politikusai pont az általuk bírált hierarchikus családmodell elfogadását és narratívájuk szerint saját maguk elnyomását segítik elő. Nem kell térben és időben messzire menni, ha további példát keresünk. Maga Dobrev Klára 2019-ben, az önkormányzati választásra készülve sírta el magát a színpadon, felidézve: bár a miniszterelnök szerint a pityergés női dolog, a politika nem való nőnek, az ő szemében az elszántság, a düh és az erő könnyei vannak.

Kálmán Olga mostani kortesbeszéde újabb bizonyíték arra, hogy a baloldal máig nem tud mit kezdeni a nő mint politikus jelenséggel. Hab a tortán, hogy a lapban egy oldallal arrébb Kunhalmi Ágnes MSZP-társelnök kampányol pártja miniszterelnök-jelöltje, Karácsony Gergely mellett. Az a Kunhalmi Ágnes, akiről a 444 írta meg, nincs még egy olyan ellenzéki képviselő, aki kiskutyákkal és napraforgókkal teli Instagram-oldala alapján ennyire felszabadultan érezné magát az „orbáni diktatúrában”. Azt már csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a sokak által a független-objektív újságírás egyik utolsó bástyájaként számontartott lap közöl ellenzéki miniszterelnök-jelöltek mellett kortesbeszédeket. Ezek alapján mit is mondhatnánk? A kormányváltáshoz a hozzávalók aligha vannak a spájzban. 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2021. szeptember 18. 12:42
Ez az egész modern feminizmus ugyanolyan szavazatvásárlás, mint az összes többi, megosztáson alapuló: a szegénynek mondd azt, hogy te azért vagy szegény, mert akinek több van, az tőled veszi el. A nőnek mondd azt, hogy a férfiaknak azért van több, mert tőled vették el. A bevándorlóknak, hátrányos kisebbségieknek mondd azt, hogy hátrányos helyzetükért a többségi őslakosok a felelősek. Így legalább atomizálódik a közösség, megszűnik a természetes társadalom, mindenki utál mindenkit, és mindenki az államtól várja a megoldást. Igaz, egy ilyen társadalom nem szokott hosszú távon életképes lenni, általában még ötven évet sem szokott kihúzni, addig is mélységes szegénységbe dönti a benne élőket, de akik ezt irányítják, azok négy évre, ha tekintenek előre - és ha nagy a baj, mindig van annyi "tartalékolt" pénzük, amiből életük végéig meg tudnak élni a világ szerencsésebb helyein.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!