Albérletben, megtépázva, de így is veszélyes csapattal várja a Dinamo Kijev a Ferencvárost

2024. november 07. 08:35

Az orosz-ukrán háború komolyan sújtja a teljes ukrán klubfocit.

2024. november 07. 08:35
Gombos Krisztián

A 2022 óta zajló háború az ukrán labdarúgást, így annak egyik legnagyobb csillagát, a Dinamo Kijevet sem kíméli. Megnéztük, milyen anyagi, sportszakmai és mentális helyzetben várja a kijevi alakulat a Ferencváros elleni, csütörtök esti Európa Liga-mérkőzést.

A Dinamo Kijev már a szovjet időkben is sztárcsapatnak számított, rekordot jelentő 13-szoros bajnok volt, kétszer nyerte meg a Kupagyőztesek Európa Kupáját és olyan kiválóságok játszottak soraiban, mint két aranylabdás klasszis, Oleg Blohin és Igor Belanov. A csapat a Szovjetunió megszűnése után a függetlenedő Ukrajna futballjának zászlóshajója lett, 16-szor nyert országos bajnokságot, tizenháromszor nemzeti kupát, náluk nevelkedett az ukrán labdarúgás közelmúltjának legnagyobb alakja, a 2004-ben Aranylabdával kitüntetett, jelenleg a futballszövetséget vezető Andrij Sevcsenko, de éveket húzott le a csapatnál és klublegendának számít a mostani ukrán szövetségi kapitány, Szerhij Rebrov, aki a közelmúltban a Ferencvárossal is szép sikereket ért el.

Az ukrán klubfocit sem kímélte orosz-ukrán háború

A 2022-ben kitört orosz-ukrán háború általánosságban is komolyan sújtja a teljes ukrán klubfocit, a Dinamo Kijev honlapján megjelent, a FIFA adatain alapuló elemzés szerint a világ profi csapatai közül a legtöbb játékos, szám szerint 51 sportoló hagyta el a Sahtar Donyecket 2022-ben.

A 2021/22-es szezont, amely közben tört ki a háború, törölték, nem hirdettek győztest, az elmúlt két kiírást már végigjátszották, viszont szurkolók nélkül, a drukkerek idén ősztől térhettek vissza a stadionokba, de ők is csak korlátozott számban. A Dinamo Kijev 16 000 fős befogadóképességű arénájába például az AP cikke szerint 1700 drukkert engednek be a hazai meccsekre, az eladott jegyekből tehát az elmúlt időszakban alig-alig tudott bevételre szert tenni a Dinamo.

A kijevi együttes nemzetközi mérkőzéseit „albérletben” kénytelen játszani, a hamburgi Volksparkstadionban fogadják majd a Ferencvárost is. Ez a csapat szempontjából nem csak azért rossz, mert nyilvánvalóan nem tudnak a drukkerek olyan nagy számban kilátogatni és igazi hazai pályára jellemző hangulatot teremteni, mintha tényleg otthon lenne a gárda, a klubra ezek a meccsek komoly anyagi terhet is rónak, hiszen a hamburgi stadiont ki kell bérelniük az európai kupatalálkozókra.

Az egyesület fő finanszírozója továbbra is a nagy hatalmú üzletember testvérpár, Ihor és Hrihorij Szurkisz. A háború 2022 februári kitörését követően mindketten elhagyták az országot, az ukrán Pravda akkori cikke szerint Magyarországon keresztül menekültek Nyugat-Európa felé, autójukban 17,6 millió dollárnak, közel 6 milliárd forintnak megfelelő összeg volt készpénzben, állítólag a Dinamo Kijev vagyonát is igyekeztek kimenteni a háború poklából.

Varga Sándor, a helyzetet és a Dinamo ügyeit is jól ismerő, kárpátaljai származású FIFA-licences játékosügynök a Nemzeti Sportnak elmondta, továbbra is Szurkiszék finanszírozzák a csapatot, de már nem költenek rá annyit, mint korábban, de így is sok támadás éri őket, hogy a háború helyet miért a futballra fordítják a pénzüket.

Az európai szövetségtől, az UEFA-tól sem tudtak komolyabb bevételekre szert tenni, a fotcalc adatai alapján a 2022/23-as idényben 13,6 millió euró, az előző idényben viszont mindössze 987 000 euró folyt be az egyesület kasszájába az európai szövetségtől a nemzetközi kupaszereplés nyomán.

A játékoskeret összetételén is látható, hogy a Dinamo kénytelen szerényebb büdzséből gazdálkodni, jelenleg mindössze két légióst foglalkoztatnak a kolumbiai Ceballos és a panamai Guerrero személyében. Főként kevésbé tapasztalt, fiatalabb játékosokra építenek, a keret átlagéletkora 25,3 év. A rutint olyanok képviselik, mint a 30 esztendős kapus, Buscsan, vagy a West Hamet és a Dortmundot is megjárt 35 éves szélső, Jarmolenko, aki 124-szer lépett pályára az ukrán válogatottban.

Idén nyáron igazán komoly összegért nem sikerült játékost eladniuk, tavaly viszont Ilja Zabarnijt passzolták el a Kerkez Milost is foglalkoztató Bournemouthnak 22,7 millió euróért, egy évvel korábban pedig Vitalij Mikolenkóért fizetett 23,5 milliót az Everton, időnként tehát a piacképes futballisták értékesítéséből is szépen tud keresni a Dinamo.

 

 

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!